تولیدکننده مواد اولیه کامپوزیت و فایبرگلاس

رزین اپوکسی روی شیشه

رزین اپوکسی روی شیشه
چکیده این مطلب:

رزین اپوکسی روی شیشه چیست؟ آیا رزین اپوکسی روی شیشه استفاده می‏شود؟ چطور و چگونه؟ رزین اپوکسی ماده‌ای شیمیایی و از فراورده‌های نفتی است. ساختار ….

نویسنده: حمید بهرام نژاد منتشر شده در: ۱۸ فروردین ۱۴۰۱ 78 بازدید

رزین اپوکسی روی شیشه چیست؟ آیا رزین اپوکسی روی شیشه استفاده می‏شود؟ چطور و چگونه؟ رزین اپوکسی ماده‌ای شیمیایی و از فراورده‌های نفتی است. ساختار شیمیایی رزین‌های اپوکسی شامل دو بخش اپوکسی و هاردنر هست. در این مقاله ابتدا مطلب کوتاهی برای اطلاع از چیستی رزین اپوکسی می‏خوانیم و سپس رزین اپوکسی روی شیشه را موردبررسی قرار می‏دهیم.

رزین اپوکسی روی شیشه

رزین اپوکسی روی شیشه

رزین اپوکسی به‌عنوان رزین مناسب برای کارهای هنری و دست‌ساز دسته‌بندی‌شده‌اند، چراکه عوارض سمی بسیار کمتری داشته و در اتاق کارهایی با تهویه مناسب به‌راحتی می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

رزین های اپوکسی در ابتدا کاملاً حالت مایع دارند و برای سفت شدن به کوره (پخته شدن) نیاز ندارند، بلکه در مجاورت هوا به‌تدریج سفت می‌شود؛ و همین‌طور مانند رزین uv(یو وی) نیازی به دستگاه یو وی یا خشک‌کننده ندارند.

رزین اپوکسی از دو ماده تشکیل‌شده است؛ رزین و هاردنر (سخت‌کننده). این دو بخش باید با نسبت دقیقی که توسط تولیدکننده مشخص می‌شود، مخلوط شوند. برخلاف حالت اولیه به‌محض مخلوط شدن و ترکیب شدن حالت مایع خود را از دست می‌دهند و حالت‌جامد و شیشه‌ای پیدا می‌کنند.

پیشنهاد میشه این مطلب رو بخونی »» رزین اپوکسی پایه آب

فرآیند خشک و سفت شدن این ماده حدود چند ساعت تا چند روز به طول می‌انجامد. بعد از ریختن رزین روی سطح و خشک شدن آن، سطحی شفاف، شیشه‌ای و صیقلی روی کار ایجاد میشود. ازاین‌رو می‌توان از آن‌هم به‌عنوان لایه‌ای نازک روی سطوح جهت عایق کردن سطح و هم در حجم‌های بالاتر استفاده کرد.

آیا می‌توان از رزین اپوکسی روی شیشه استفاده کرد؟

اگر زمانی را صرف ساختن با رزین کرده‌اید، ممکن است تعجب کرده باشید، آیا می‌توان از رزین اپوکسی روی شیشه استفاده کرد؟ در یک پاسخ کوتاه، بله اما چند نکته وجود دارد که ابتدا باید بدانید.

آموزش رزین اپوکسی روی شیشه

آموزش رزین اپوکسی روی شیشه

رزین اپوکسی یک چسب قوی است که می‌توانید از آن برای چسباندن جواهرات خود یا چسباندن چیزهای دیگر مانند قطعات فلزی به یکدیگر استفاده کنید. رزین اپوکسی به‌خوبی به شیشه می‌چسبد، البته به‌شرط تمیز بودن سطح؛ یعنی اگر سطح شیشه‌ای عاری از خاک و روغن باشد، رزین بدون مشکل به آن می‌چسبد.

خرید رزین اپوکسی با کیفیت از شیمی افسون

این قابلیت چسبندگی آسان به همین دلیل است که نمی‌توانید از یک ظرف پخت شیشه‌ای به‌عنوان قالب رزین استفاده کنید. رزین به آن می‌چسبد و شیشه برای آزاد کردن رزین انعطاف‌پذیر نیست، حتی وقتی از قالب رزین استفاده می‌کنید.

آیا باید از رزین اپوکسی روی شیشه استفاده کرد؟

شاید همه‌چیز کمی پیچیده باشد اما فقط به این دلیل که شیشه و رزین به‌راحتی به هم متصل می‌شوند به این معنی نیست که ایده خوبی است که آن‌ها را به هم نزدیک کنید. چرا؟ علیرغم اینکه رزین و شیشه خود را به یکدیگر می‌پیوندید تا یک پروژه ایجاد کنید، اما به‌مرورزمان با سرعت‌های متفاوتی منبسط و منقبض می‌شود. مهم است که بدانید وقتی ترکیب رزین و شیشه گرم و سرد می‌شود، به‌عنوان دو مورد جداگانه عمل می‌کند، نه طرحی که شما ایجاد کرده‌اید.

رزین و شیشه که باهم استفاده می‌شوند و سپس دور از نور مستقیم خورشید و دور از گرما نگهداری می‌شوند، به‌طورکلی مشکلی ایجاد نمی‌کنند؛ اما عناصر آب‌وهوا را به آن اضافه کنید و انبساط و انقباض به‌اندازه‌ای متفاوت است که شیشه درنهایت ترک می‌خورد. برای مثال، رزین اپوکسی روی شیشه‌ پنجره ریخته می‌شود، سپس در پنجره‌ای با نور مستقیم خورشید آویزان می‌شود، زمانی که تغییر درجه حرارت قابل‌توجهی وجود داشته باشد، از گرم به سرد یا برعکس، می‌شکند.

پیشنهاد میشه این مطلب رو بخونی »» رزین اپوکسی تک جزئی

اکنون‌که می‌دانید رزین اپوکسی را می‌توان روی شیشه استفاده کرد، چگونه این کار را انجام می‌دهید؟

اگر نیاز به چسباندن قطعه‌های شیشه‌ای یا سایر قطعات کوچک روی پروژه دارید، از رزین اپوکسی مخلوط به‌عنوان چسب استفاده کنید. کمی به هر قطعه بمالید، سپس به هم‌فشار دهید. قبل از اینکه رزین خشک شود، مطمئن شوید که مقدار اضافی آن را پاک‌کنید. پس از خشک شدن نمی‌توانید آن را به‌راحتی جدا کنید.

اگر بخواهید چیزی بسازید که شبیه پنجره‌های شیشه‌ای باشد چه؟

به‌جای ریختن رزین روی شیشه، با استفاده از قالب رزین، شیشه‌های پنجره را از رزین ایجاد کنید. سپس، با استفاده از اپوکسی به‌عنوان چسب، پنجره‌های رزینی را به قاب بچسبانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × یک =