تولیدکننده مواد اولیه کامپوزیت و فایبرگلاس

چرا رزین اپوکسی کدر میشود

کدر شدن رزین اپوکسی
چکیده این مطلب:

چرا رزین اپوکسی کدر میشود؟ ما دقیقاً به شما نشان خواهیم داد که چگونه می‌توانید بر این مشکل غلبه کنید و رزین اپوکسی خود را ….

نویسنده: حمید بهرام نژاد منتشر شده در: ۲۷ فروردین ۱۴۰۱ 110 بازدید

چرا رزین اپوکسی کدر میشود؟ ما دقیقاً به شما نشان خواهیم داد که چگونه می‌توانید بر این مشکل غلبه کنید و رزین اپوکسی خود را دوباره عالی به نظر برسانید. کار با رزین اپوکسی در بیشتر مواقع کاملاً مفید است، اما کدر شدن رزین اپوکسی نتیجه کار را ناگوار می‌کند. یکی از چیزهایی که اغلب باعث نگرانی می‌شود این است که رزین اپوکسی کدر می‌شود.

کدر شدن رزین اپوکسی

کدر شدن رزین اپوکسی

 اما چرا رزین اپوکسی کدر میشود و در مورد آنچه باید کرد؟

دو علت وجود دارد: رطوبت و حباب. می‌توانید با خیس کردن رزین یا سنباده زدن و پوشش مجدد، کدر شدن رطوبت را رفع کنید. با حباب‌ها می‌توانید سطح را گرم‌کنید، به‌آرامی مخلوطش کنید و زمان بدهید تا هوا خارج شود، حباب‌ها را از مخلوط خارج کنید. البته، نکات دیگری در این مورد وجود دارد. در زیر بررسی خواهم کرد که چه تفاوت‌هایی بین مسائل رطوبت و مشکلات حباب وجود دارد – و نحوه رفع آن‌ها.

ابرهای موجود در رزین اپوکسی شما ممکن است حباب‌های ریز باشند؛ دو روش مختلف وجود دارد که می‌تواند درنهایت باعث کدر شدن رزین اپوکسی یا شیری شدن آن شود.

شما می‌توانید با “ریز حباب‌های” کوچکی روبرو شوید که در دوره‌های دمای پایین در رزین ایجادشده‌اند.

پیشنهاد میشه این مطلب رو بخونی »» حلال رزین اپوکسی

همچنین این احتمال وجود دارد که رطوبت بیش‌ازحد در رزین اپوکسی شما وجود داشته باشد – این معمولاً به این دلیل نیست که به رزین خود آب اضافه کرده‌اید، بلکه آب را از هوا یا از سطحی که آن را روی آن اعمال می‌کنید جذب می‌کند.

در مورد دما کار زیادی نمی‌توانید انجام دهید، اگرچه همان‌طور که خواهید دید، می‌توانید بعدازآن مشکل حباب‌ها را برطرف کنید یا می‌توانید به‌سادگی صبر کنید تا زمانی که از رزین استفاده می‌کنید به‌اندازه کافی گرم شود.

بااین‌حال، می‌توانید برای جلوگیری از کدر شدن رزین اپوکسی خود اقدامات پیشگیرانه انجام دهید – اولاً می‌توانید اطمینان حاصل کنید که روی سطوحی که روی آن کار می‌کنید آب وجود ندارد و تا حد امکان خشک هستند و ثانیاً هرگز از اپوکسی استفاده نکنید زیرا رطوبت بیرون 75 درصد یا بیشتر است!

نحوه رفع کدر شدن رزین اپوکسی

چرا رزین اپوکسی کدر میشود

چرا رزین اپوکسی کدر میشود

همان‌طور که در ابتدا گفتیم دو علت کدر شدن رزین اپوکسی وجود دارد، زمانی که علت آن رطوبت باشد تنها دو راه واقعی برای مقابله با رطوبت بیش‌ازحد در رزین اپوکسی شما وجود دارد:

  • سعی کنید رزین را خیس کنید!

این به آن معنا نیست که آب بیشتری اضافه کنید، بلکه یکپارچه کمی مرطوب بردارید و آن را روی رزین اپوکسی پخته‌شده بمالید. ممکن است متوجه شوید که فشار کمی می‌تواند به جابجایی رطوبت در این نقطه کمک کند در صورت امکان – می‌توانید کل منطقه را پاک‌کنید و مشاهده کنید که ابری از بین می‌رود.

خرید رزین اپوکسی باکیفیت و شفاف

  • ماسه بزنید و رزین را دوباره بپوشانید!

اگر این کار کدری را برطرف نکرد، نباید رزین اپوکسی را در حالت کدر رها کنید، بهتر است اپوکسی را به‌آرامی سمباده بزنید تا کدر شدن آن از بین برود و سپس یک‌لایه سبک از اپوکسی را روی آن اضافه کنید تا کدری از بین برود.

  • زمانی که علت آن حباب است!

اگر حباب‌هایی دارید که منجر به کدر شدن رزین اپوکسی شما شده است، باید بتوانید حباب‌های رزین را ببینید. امیدوارم قبل از شروع به استفاده از آن متوجه مشکل شوید، اما اگرنه – ممکن است بتوانید بدون سنباده زدن مشکل را برطرف کنید.

به‌آرامی سطح رزین را با فندک گرم‌کنید.

پیشنهاد میشه این مطلب رو بخونی »» رزین اپوکسی ژله ای

خوب، این نکته به صبر زیادی نیاز دارد تا به‌درستی کار کند؛ بنابراین، یک فندک بردارید و آن را روشن کنید، سپس شعله را به‌آرامی روی سطح رزین بکشید. اجازه ندهید هیچ بخشی از رزین بیش از یک یا دو ثانیه در معرض دید قرار گیرد. با فندک می‌توانید چندین بار به هر قسمت از رزین مراجعه کنید، اما ابتدا باید بگذارید خنک شود.

بنابراین، رویکرد ما 1 کاربرد 1-2 ثانیه خواهد بود. سپس چند دقیقه صبر کنید سپس یک برنامه دیگر 1-2 ثانیه؛ و به همین ترتیب… تا زمانی که حباب‌ها از بین بروند.

توجه داشته باشید: اگر رزین اپوکسی را بیش‌ازحد گرم‌کنید، درنهایت نرم می‌شود و تا ماه‌ها به‌درستی عمل نمی‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × 4 =