تولیدکننده مواد اولیه کامپوزیت و فایبرگلاس

آموزش کار با رزین اپوکسی

کار با رزین اپوکسی
چکیده این مطلب:

همانطوری که در بسیاری از فعالیت های فنی به شرایط ایمنی لازم دقت زیادی می‌ کنید، زمان کار با رزین اپوکسی نیز باید به خوبی ….

نویسنده: حمید بهرام نژاد منتشر شده در: ۱۴ بهمن ۱۴۰۰ 128 بازدید

همانطوری که در بسیاری از فعالیت های فنی به شرایط ایمنی لازم دقت زیادی می‌ کنید، زمان کار با رزین اپوکسی نیز باید به خوبی برخی نکات را در نظر داشته باشید. از رزین به عنوان یک ماده شیمیایی نام می برند  که باید پیش از کار کردن با آن به خوبی شرایط استفاده از آن را بشناسید. شرایط محیطی را برای کار کردن با رزین اپوکسی باید فراهم کنید و با ایمنی لازم کار خود را آغاز نمایید. رزین اپوکسی یکی از پلیمرهایی می ‌باشد که امروزه در صنایع متنوع، قابلیت منحصر به فرد و خاصی دارد.

رزین اپوکسی به دلیل کاربرد های بی نظیرش در صنایع برای ساخت بسیاری از محصولات مورد استفاده قرار می گیرد. با خرید رزین اپوکسی باکیفیت از شیمی افسون از نتایج کار خود لذت ببرید. از رزین جهت تولید کفپوش های اپوکسی، ساخت زیورآلات، ساخت تابلو و غیره از رزین اپوکسی استفاده می‌ شود. شما باید نکات ایمنی که مربوط به کار کردن با رزین اپوکسی می باشد را بشناسید و سپس از این ماده استفاده کنید. برخی از مهم ترین و اصلی ترین نکاتی که زمان کار با رزین اپوکسی باید به آنها دقت نمایید را در ادامه معرفی می کنیم.

آموزش کار با رزین اپوکسی

آموزش کار با رزین اپوکسی

پیشنهاد میشه این مطلب رو بخونی »» راهنمای خرید رزین اپوکسی

نکاتی در مورد کار با رزین اپوکسی

برخی از نکات ضروری که در مورد کار با رزین اپوکسی اهمیت دارد عبارت است از :

استفاده از دستکش

زمان کار کردن با رزین اپوکسی باید از دستکش استفاده کنید. نیاز است که بین انواع دستکش های متفاوت دستکش لاتکس را مورد استفاده قرار دهید. دستکش ها موجب می گردند که پوست تان با ماده رزین تماس نداشته باشد. بعد از اتمام کار با رزین اگر از دستکش استفاده کرده باشید نیازی نیست که دستان خود را با حلال شستشو دهید.

استفاده از ماسک های فیلتردار

زمان ترکیب کردن هاردنر و رزین واکنش گرمایی شکل می‌ گیرد و بخار زیادی تولید می شود. توجه داشته باشید که برای کار کردن با رزین باید تهویه مناسبی در محیط ایجاد کنید تا بخار به وجود آمده از ترکیب رزین و هاردنر وارد ریه شما نگردد. برای محافظت بیشتر و عدم استنشاق بخار رزین، اگر از ماسک استفاده کنید بهترین اقدام را انجام داده‌ اید ماسک های فیلتردار گزینه مناسبی برای جلوگیری از ورود بخار رزین اپوکسی به ریه می باشند.

فاصله مناسب شعله هنگام کار با رزین اپوکسی

شعله را نباید به صورت مستقیم روی رزین بگیرید، همیشه جهت کار کردن با رزین، شعله را باید با فاصله مناسب از سطح رزین نگه دارید. چرا که شعله مستقیم علاوه بر این مسئله که رزین را تخریب می نماید موجب ایجاد بخار زیادی می شود.

استفاده از عینک

زمان کار با رزین اپوکسی بهتر است که از عینک ایمنی استفاده نمایید. در این صورت از ورود ذرات ریز به درون چشم های خود جلوگیری خواهید کرد.

لباس مناسب هنگام کار با رزین اپوکسی

استفاده کردن از لباس کار زمان کار کردن با رزین اپوکسی یکی دیگر از نکاتی است که باید به خوبی آن را در نظر بگیرید در صورت ریختن رزین روی لباس کار شما خیالتان راحت خواهد بود که آسیبی به لباس تان وارد نمی‌ شود.

ترکیب مناسب رزین با هاردنر

هر یک از رزین های اپوکسی را باید با هاردنر بر اساس استانداردهای مشخص شده ترکیب کنید. ترکیب برخی از آنها به نسبت کم به زیاد است. ولی برخی از آنها را باید به صورت مساوی با یکدیگر ترکیب کنید.

کار با رزین اپوکسی

کار با رزین اپوکسی

پیشنهاد میشه این مطلب رو بخونی »» آموزش کار با رزین اپوکسی

کار با رزین اپوکسی و خطرات آن

کار با رزین اپوکسی مانند بسیاری از دیگر مواد شیمیایی در صورت استفاده غلط، امکان دارد که برای سلامتی افراد خطرناک باشد. رزین اپوکسی به عنوان یکی از کم خطر ترین رزین ها شناخته می‌ شود. برای ساخت میز، کفپوش و غیره از رزین اپوکسی استفاده می‌ کنند. در کارهای مربوط به ساخت زیورآلات و آبستره مصرف از رزین اپوکسی پایین ‌تر است و بخار زیادی از رزین و هاردنر به وجود نمی‌ آید. مشکلاتی که در مورد عدم رعایت نکات ایمنی زمان کار با رزین وجود دارد شامل حساسیت پوستی و مشکلات تنفسی می ‌شود.

این مشکلات در صورت تماس مکرر پوست و همچنین استنشاق مرتب رزین امکان دارد که دستگاه تنفسی را با مشکل مواجه سازد. تمامی مواردی که بیان کردیم زمانی برای سلامتی خطر دارد که رزین حالت مایع داشته باشد. اگر رزین سفت شود و حالت جامد به خودش بگیرد باید بدانید که اصلاً خطری ندارد. بر همین اساس آن دسته از افرادی که از رزین های اپوکسی در وسیله های متنوع استفاده می کنند نیازی نیست نگران خطرات رزین باشند. تنها باید آن دسته از افرادی نگران خطر رزین اپوکسی باشند که روزانه از این ماده جهت تولید محصولات متنوع استفاده می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × چهار =