تولیدکننده مواد اولیه کامپوزیت و فایبرگلاس

کربنات کلسیم

Calcium Carbonate

کد کالا

Calcium Carbonat

حالت فیزیکی

جامد

فام رنگ

سفید

کربنات کلسیم چیست

کربنات کلسیم ماده فعال آهک کشاورزی است و زمانی ایجاد می شود که یون های کلسیم موجود در آب سخت با یون های کربنات واکنش داده و رسوب آهک ایجاد می کنند. کربنات کلسیم ماده ای است که به طور گسترده برای اهداف مختلف استفاده می شود، به عنوان مثال، به عنوان ماده پرکننده و رنگدانه نه تنها در کاغذ، پلاستیک، لاستیک، رنگ و جوهر، بلکه در داروسازی، آرایشی، مواد ساختمانی و آسفالت و … به عنوان یک مکمل غذایی در غذاهای حیوانی استفاده میشود.

کلسیم کربنات یا CaCO3 بیش از 4 درصد از پوسته زمین را تشکیل می‌دهد و در سراسر جهان یافت می‌شود. رایج‌ترین اشکال طبیعی آن گچ، سنگ‌آهک و سنگ مرمر است که از ته‌نشین شدن پوسته حلزون‌های کوچک فسیل‌شده، صدف‌ها و مرجان‌ها در طی میلیون‌ها سال تولید می‌شود.

اگرچه هر سه شکل ازنظر شیمیایی یکسان هستند، اما در بسیاری موارد دیگر ازجمله خلوص، سفیدی، ضخامت و همگنی باهم تفاوت دارند. کلسیم کربنات یکی از مفیدترین و پرکاربردترین مواد شناخته‌شده برای بشر است. بسیاری از ما برای اولین بار در کلاس مدرسه با کربنات کلسیم مواجه می‌شویم، جایی که از گچ تخته‌سیاه استفاده می‌کنیم.

گچ بیش از 10000 سال است که به‌عنوان یک ابزار نوشتن استفاده می‌شود و یک ماده ریز و ریز کریستالی است. به‌عنوان سنگ‌آهک، کربنات کلسیم یک سنگ بیوژن است و فشرده‌تر از گچ است. به‌عنوان سنگ مرمر، کلسیم کربنات یک سنگ کریستالی درشت و دگرگونی است که هنگام تبلور مجدد گچ یا سنگ‌آهک در شرایط دما و فشار بالا تشکیل می‌شود.

کربنات کلسیم چیست

کربنات کلسیم چیست

نام دیگر کربنات کلسیم چیست

کربنات کلسیم به عنوان گچ شناخته می شود.

کلسیم کربنات چه نوع ترکیبی است

کربنات کلسیم یک ترکیب شیمیایی با فرمول CaCO3 است که توسط سه عنصر اصلی کربن، اکسیژن و کلسیم تشکیل شده است. این ماده ای رایج در سنگ ها در تمام نقاط جهان است (به ویژه به عنوان سنگ آهک)، و جزء اصلی پوسته موجودات دریایی، حلزون ها، توپ های زغال سنگ، مروارید و پوسته تخم مرغ است.

آنالیز کربنات کلسیم

روشی برای تعیین کربنات ها در خاک و مواد معدنی شرح داده شده است. این شامل هضم یک نمونه، حاوی بین 0.5 تا 15 میلی گرم C به عنوان کربنات، در 5N HCl تحت جریان گاز نیتروژن، و به دنبال آن تعیین دی اکسید کربن تکامل یافته در یک تله هیدروکسید سدیم است.

برخی از خواص معمولی کلسیم کربنات عبارتند از:

 • چگالی 2.7-2.9 g/ cm3
 • PH سوسپانسیون آبی 9
 •  اندازه ذرات 0.2-30 میکرومتر
 • جذب روغن 13-21 گرم در 100 گرم
 • سطح ویژه 5-24 متر مربع در گرم
آنالیز کربنات کلسیم

آنالیز کربنات کلسیم

کاربرد کربنات چیست

کربنات کلسیم زمین (GCC)، که از سنگ آهک طبیعی آسیاب می‌شود، کربنات کلسیم رسوب‌شده (PCC) در کاربردهایی استفاده می‌شود که برای مثال، روشنایی بالاتر یا توزیع اندازه ذرات باریک مورد نیاز است. کلسیم کربنات (CaCO ) پرکاربردترین پرکننده در فرمولاسیون پلیمری است. ککلسیم کربنات به عنوان پرکننده باعث کاهش هزینه و بهبود خواص مکانیکی می شود. در سنگ های رسوبی (گچ، سنگ آهک)، مرمرها و کانی ها (دولومیت) یافت می شود.

کاربرد کربنات کلسیم در صنعت

CaCO3 در صنعت کاربردهای گسترده‌ای دارد:

 • برای تولید محصولات مراقبت شخصی
 • ساخت روغن
 • تولید پلاستیک و لاستیک
 • در صنعت ساختمان و سیمان به‌عنوان ماده اولیه
 • شیشه‌سازی
 • صنایع فولاد
 • در صنعت کاغذسازی از GCC و PCC به‌عنوان ماده پرکننده در کاغذ استفاده می‌شود.
 • تولید آهک باغچه یا آهک کشاورزی (مسئول آرام‌سازی اسیدیته مضر خاک)
 • تنظیم pH خاک
 • افزایش توانایی اقتباس آب در خاک اسیدی
 • افزایش جذب مواد مغذی در خاک

کاربرد کربنات کلسیم در راه سازی

 • سوزاندن در کوره
 • برای سفیدکاری
 • در تصفیه آهن از سنگ‌آهن در کوره بلند
 • به‌عنوان ماده اولیه در تصفیه شکر از چغندرقند
 • برای تولید اکسید کلسیم و دی‌اکسید کربن در کوره با آنتراسیت کلسینه
 • ماده اصلی گچ تخته‌سیاه
 • CaCO3 رسوبی که به‌صورت دوغاب پراکنده‌شده است، ماده پرکننده‌ای معمول برای دستکش‌های لاتکس هست.
 • به‌عنوان یک تصحیح کننده PH برای حفظ قلیائی و جبران خواص اسیدی ماده ضدعفونی‌کننده به استخرها
 • در حفاری به‌عنوان ماده‌ای سازنده پل و مهروموم کننده کیک فیلتر استفاده می‌شود، همچنین ماده وزنی است که تراکم مایعات حفاری را برای کنترل فشار چاه افزایش می‌دهد.
 • ترکیبات پلی‌پروپیلن اغلب با کلسیم پر می‌شوند.
 • به‌عنوان پرکننده در رزین‌های حرارتی (ورق و ترکیبات قالب‌گیری فله‌ای) استفاده می‌شود.
 • برای قالب‌گیری فشرده‌سازی از انواع تراشه‌های رس با ABS و سایر مواد مخلوط می‌شود.
 • تولید چسب‌های کاشی و سرامیک که معمولاً حاوی 70٪ تا 80٪ سنگ‌آهک هستند.
 • ساخت فیلرها یا پرکننده‌های ترک تزئینی
 • در تنظیم شیشه‌های ویترای با بتونه مخلوط می‌شود و به‌عنوان مقاومت در برابر جلوگیری از چسبیدن شیشه به قفسه‌های کوره هنگام شلیک لعاب و رنگ در دمای بالا.
 • به‌عنوان سفیدکننده در لعاب سرامیک
 • به‌عنوان پودر تمیزکننده و هم به‌عنوان ماده تشکیل‌دهنده کرم‌های تمیزکننده خانگی
 • در صنعت داروسازی به‌عنوان ماده پرکننده بی‌اثر برای قرص‌ها و سایر داروها
 • Calcium Carbonate همچنین در برنامه‌های گوگردزدایی گاز دودکش استفاده می‌شود و انتشار مضر SO2 و NO2 از زغال‌سنگ و سایر سوخت‌های فسیلی سوخته در نیروگاه‌های بزرگ سوخت فسیلی را حذف می‌کند.
 • کاهش اثرات مخرب باران اسیدی در کل اکوسیستم‌های آب رودخانه
کربنات کلسیم

کربنات کلسیم

کاربرد در صنعت پلاستیک و لاستیک

کلسیم کربنات به علت خاصیت پایین بودن میزان جذب روغن، پخش سریع، ارزان بودن، درخشندگی خوب، سختی کم، در صنایع پلاستیک و لاستیک موارد مصرف فراوان دارد.

کاربرد در صنعت رنگ

کلسیم کربنات به علت قیمت مناسب، خصوصیات نوری و مکانیکی در صنعت رنگ از مصرف بالائی برخوردار است. کلسیم کربنات هر چه نرم‌تر باشد پوشش بهتر به رنگ می‌دهد.

کاربرد در داروسازی

این ماده خاصیت آنتی‌اسیدی دارد و در نواقص کلیوی و درمان استئوپروزیس به‌کاررفته و مکمل کلسیم است. همچنین در بیماران مبتلابه هیپرفسفاتمی همراه با نقص کلیوی توصیه می‌شود؛ زیرا با پیوستن به فسفات مانع جذب بیشتر فسفات از طریق معده و روده می‌گردد.

کربنات کلسیم در داروهای هومئوپاتی Homoepathic (نوعی دارودرمانی) و در افزودنی‌های خوراکی هم کاربرد دارد. به‌علاوه با توجه به دارا بودن خاصیت جذب سطحی، در داروهای ضد اسهال نیز به کار می‌رود.

از کلسیت برای تهیه کلرید کلسیم CaCl2، برومید کلسیم CaBr2، یدید کلسیم CaI2 و اکسید کلسیم CaO استفاده می‌شود که هریک دارای مصارف متعددی در صنایع داروسازی حتی برای تهیه داروهای دامپزشکی نیز هستند. این ماده به‌صورت پودر ترکیبی کلسیم کربنات، پودر ترکیبی کربنات منیزیم و قرص ترکیبی کربنات منیزیم است.

کاربرد به‌عنوان پرکننده

کاغذ از شبکه سلولزی تشکیل‌شده که فیبرهای آن با ذرات کانی دانه‌ریز پر می‌شود، موادی پوششی برای افزایش کیفیت چاپ بر روی کاغذ در کاغذسازی استفاده می‌شوند کهکلسیم کربنات می‌تواند 50-5% آن را تشکیل دهند.

کلسیم کربنات می‌تواند به‌عنوان رنگ‌دانه و کاهنده نیاز به پلیمر عمل کند. لذا در ورقه‌ها، لوله‌ها و پنجره‌های PVC، 5 تا 35% از ترکیب را به خود اختصاص می‌دهد. در رنگ‌سازی 35-10% از حجم را امولسیون‌های آبی یا حلال‌ها را می‌تواند Calcium Carbonate شامل شود تا از مقدار TiO2 مصرفی بکاهد.

انواع کربنات کلسیم

 • خوراکی
 • صنعتی

کربنات کلسیم خوراکی

کربنات کلسیم خوراکی یک ماده ارگانیک و در دسترسی‌ترین ترکیب جهت تأمین نیاز بدن به عنصر کلسیم است. ازجمله مزایای Calcium Carbonate خوراکی برای بدن، نقش مهم آن در استخوان‌سازی هست. Calcium Carbonate ماده اصلی سازنده اسکلت موجودات زنده است و بدن انسان برای استخوان‌سازی و تنظیم مواد شیمیایی به آن نیاز دارد. خرید کلسیم کربنات خوراکی در صنایع غذایی نقش عامل ضد اسید، مهارکننده آنزیم و ماده رنگی را دارد.

قیمت کربنات کلسیم

قیمت کربنات کلسیم

کربنات کلسیم خوراکی دام

حیوانات برای رشد استخوان، عملکرد اعصاب و تولید شیر و تخم مرغ به کلسیم کربنات نیاز دارند. کربنات کلسیم خوراکی دام حاوی عنصر کلسیم است. خوراکی که در مزرعه کشت می‌شود، مانند غلات و خوراک گاو، معمولاً برای تأمین کل کلسیم مورد نیاز حیوان کافی نیست.

کربنات کلسیم خوراکی طیور

کربنات کلسیم خوراکی طیور به عنوان منبع کلسیم برای طیور نیز مورد استفاده قرار میگیرد و به رشد طیور و تخم گذاری پرندگان کمک می کند.

قرص کربنات کلسیم

قرص کربنات کلسیم یک مکمل غذایی است که در مواقعی که مقدار کلسیم مصرفی در رژیم غذایی کافی نباشد استفاده می شود. کلسیم برای سلامت استخوان ها، ماهیچه ها، سیستم عصبی و قلب مورد نیاز بدن است. کلسیم کربنات همچنین به عنوان یک آنتی اسید برای تسکین سوزش سر دل، سوء هاضمه اسیدی و ناراحتی معده استفاده می شود.

کربنات کلسیم صنعتی

کلسیم کربنات برای صنعت ساخت و ساز حیاتی است، هم به عنوان یک مصالح ساختمانی به خودی خود (به عنوان مثال سنگ مرمر)، و هم به عنوان یک ماده تشکیل دهنده سیمان. این به ساخت ملات مورد استفاده در چسباندن آجر، بلوک های بتنی، سنگ، زونا سقف، ترکیبات لاستیکی و کاشی کمک می کند.

پودر کربنات کلسیم چیست

کربنات کلسیم (CaCO3) که به عنوان پودر آهک یا سنگ آهک نیز شناخته می شود، دارای چگالی بین 2.7 تا 2.9 گرم بر سانتی متر مکعب است. ظاهر کریستال های بی رنگ یا پودر سفید ریز بی بو و بی مزه و همچنین نامحلول در آب است.

کربنات کلسیم یا آهک

آهک یا اکسید کلسیم (CaO) از رسوبات طبیعی با کیفیت بالا از سنگ آهک یا کربنات کلسیم (CaCO3) به دست می آید . سنگ آهک یک سنگ رسوبی است که میلیون‌ها سال پیش در نتیجه تجمع صدف، مرجان، جلبک و دیگر زباله‌های اقیانوسی به وجود آمده است.

خرید کلسیم کربنات

خرید کلسیم کربنات

قیمت کربنات کلسیم

برای خرید کربنات کلسیم باید به این نکته توجه داشته باشید که قیمت کربنات کلسیم به ازای هر کیلوگرم و هر تن متفاوت است؛ بنابراین پیشنهاد می‌کنیم در ابتدا ارزیابی درستی از میزان احتیاج کسب‌وکار خود از این ماده معدنی حاصل کنید. درصورتی‌که مصرف Calcium Carbonate در مجموعه شما زیاد است، بهتر است برای خرید عمده‌این محصول به‌صورت تنی اقدام کنید تا قیمت تمام‌شده آن برای شما مقرون‌به‌صرفه باشد.

قیمت پودر کربنات کلسیم

مشتریان پودر کلسیم کربنات می‌توانند از طریق این سایت و ارتباط با بخش فروش شیمی افسون، از لیست قیمت کربنات کلسیم مطلع شوند. پودر کربنات کلسیم با بسته‌بندی‌های بسیار متنوع و گوناگون تولید و به بازار عرضه می‌شود.

خرید پودر کربنات کلسیم

همکاران ما در شیمی افسون آماده هستند تا ضمن راهنمایی شما برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص این ماده معدنی، قیمت کربنات کلسیم را به ازای هر کیلوگرم یا به ازای هر تن به شما اعلام کنند.

روش تشخیص کربنات کلسیم

برای آزمایش اینکه آیا یک ماده معدنی یا سنگ حاوی کلسیم کربنات است ، می توان اسیدهای قوی مانند اسید کلریدریک را به آن اضافه کرد . اگر نمونه حاوی کلسیم کربنات باشد، گاز می گیرد و دی اکسید کربن تولید می کند. اسیدهای ضعیف مانند اسید استیک واکنش نشان می دهند، اما با سرعت کمتری.

روش تولید کربنات کلسیم

کربنات کلسیم از چاله های روباز یا زیرزمینی استخراج می شود، سپس حفاری، انفجار و خرد می شود. پس از این، سنگ خرد شده اندازه گیری می شود و شسته می شود و بسیاری از ناخالصی های رنگی داخل مواد از بین می رود. از آنجا، کلسیم کربنات از طریق پردازش خشک یا مرطوب انجام می شود.

خرید کربنات کلسیم پودری از شیمی افسون

خرید کربنات کلسیم پودری از شیمی افسون

تولید کننده پودر کربنات کلسیم

بنا بر نیاز و نظر مشتری پودر کربنات کلسیم در بسته‌بندی‌های ذیل تولید و روانه بازار می‌گردد.

 1. 25 کیلوگرم در کیسه کاغذی باکیفیت بالا
 2. 25 کیلوگرم در کیسه بافته‌شده چندلایه PP
 3. کامیون فله‌ای

توزیع‌کنندگان پودر کربنات کلسیم در شیمی افسون این محصولات را در بسته‌بندی‌های کاملاً بهداشتی و استاندارد با رعایت ایمنی ارائه می‌دهند زیرا پودر کلسیم کربنات کاربردهای بسیاری در صنایع تولید محصولات غذایی و محصولات دارویی به خود اختصاص می‌دهد و کیفیت بالای این نوع کالاها جزو مهم‌ترین ویژگی‌های مثبت آن‌ها به شمار می‌رود.

نقد و بررسی‌ها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “کربنات کلسیم”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + 1 =