تولیدکننده مواد اولیه کامپوزیت و فایبرگلاس

چسب رزین اپوکسی چیست؟

چسب رزین اپوکسی
چکیده این مطلب:

چسب رزین اپوکسی چسبندگی خوبی بر روی لایه های مختلف نشان می دهند و برای چسباندن فلزات، شیشه، بتن، سرامیک، چوب و بسیاری از پلاستیک ….

نویسنده: حمید بهرام نژاد منتشر شده در: ۱۴ مرداد ۱۴۰۱ 77 بازدید

چسب رزین اپوکسی چسبندگی خوبی بر روی لایه های مختلف نشان می دهند و برای چسباندن فلزات، شیشه، بتن، سرامیک، چوب و بسیاری از پلاستیک ها مناسب هستند. انقباض پخت بسیار کم است. رزین اپوکسی پخت دارای ساختار شیمیایی قوی و سفت و سخت است که برای کاربردهای پیوند ساختاری مناسب است.

چسب رزین اپوکسی چیست؟

چسب‌ رزین اپوکسی به‌عنوان پرکاربردترین نوع چسب ساختاری، معمولاً به‌عنوان سیستم‌های یک جزئی یا دوجزئی ارائه می‌شوند. چسب‌های اپوکسی یک جزئی معمولاً در دماهای بین 250 تا 300 درجه فارنهایت پخت می‌شوند، شرایطی که محصولی با استحکام بالا، چسبندگی عالی به فلزات و مقاومت محیطی و شیمیایی را مهندسی می‌کند. درواقع این محصول اغلب به‌عنوان جایگزینی برای جوشکاری و پرچ استفاده می‌شود.

سیستم‌های یک جزئی به‌صورت پیش کاتالیز شده فرموله شده‌اند و برای پخت فقط به حرارت متوسطی نیاز دارند، کارایی را بهبود می‌بخشند و از خطاهایی که ممکن است در حبس هوا ایجاد می‌شود اجتناب کنند. علاوه بر این، سرعت درمان سریع است – سریع‌تر از سیستم‌های دوجزئی.

سیستم‌های اپوکسی دوجزئی از این نظر متفاوت هستند که کاتالیزور در دمای محیط اتفاق می‌افتد و می‌تواند توسط گرما تسریع شود. افزودن گرما همچنین باعث ایجاد پیوند متقابل اضافی می‌شود که درنتیجه خواص برتری دارد. سیستم‌های دوجزئی برای چسباندن بیشتر سطوح مناسب هستند. این چسب‌ها به دلیل توانایی در تحمل وزن یا نیروی ثابت در مدت‌زمان طولانی و همچنین مقاومت در برابر تأثیرات فیزیکی و شیمیایی بسیار پایدار در نظر گرفته می‌شوند.

علاوه بر این توانایی قوی آن‌ها برای تحمل وزن یا نیروی ثابت در مدت‌زمان طولانی و همچنین مقاومت فوق‌العاده آن‌ها در برابر تأثیرات فیزیکی و شیمیایی، اپوکسی های دوجزئی را به محصولی بسیار پایدار تبدیل می‌کند که بسیار متنوع هستند و می‌توانند برای اتصال، آب‌بندی، پوشش و کپسولِ سازی در بسیاری از صنایع ازجمله الکترونیک، تجهیزات پزشکی و هوافضا استفاده شوند. فرمولاسیون‌های ویژه نیز مقاوم در برابر شعله، قابلیت سرویس‌دهی برودتی، پخت سریع، مقاوم در برابر دمای بالا و غیره هستند.

پیشنهاد میشه این مطلب رو بخونی »» چرا رزین اپوکسی کدر میشود

چسب رزین اپوکسی

چسب رزین اپوکسی

هنگام در نظر گرفتن اثربخشی یک چسب رزین اپوکسی، تجزیه‌وتحلیل فرمول کلی ترکیبات تشکیل‌دهنده آن مفید است. اپوکسی ها با پلیمریزاسیون مخلوطی از دو ترکیب اولیه رزین و هاردنر ایجاد می‌شوند. هنگامی‌که رزین با یک کاتالیزور مشخص مخلوط می‌شود، عمل‌آوری آغاز می‌شود. پخت فرآیندی است که طی آن زنجیره‌های مولکولی در مکان‌های فعال شیمیایی واکنش می‌دهند و منجر به یک واکنش گرمازا می‌شود. پیوندهای کووالانسی بین گروه‌های اپوکسید رزین و گروه‌های آمین سخت‌کننده (کاتالیزور) که از این ترکیب به وجود می‌آیند، امکان اتصال عرضی پلیمر را فراهم می‌کند و درنتیجه سفتی و استحکام اپوکسی را ایجاد می‌کند.

نظارت بر شرایط پخت توسط دما و انتخاب ترکیبات رزین و هاردنر امکان تغییر خواص مقاومت مکانیکی و مقاومت حرارتی، الکتریکی و شیمیایی را فراهم می‌کند؛ بنابراین چسب‌های اپوکسی به‌گونه‌ای توسعه‌یافته‌اند که با طیف وسیعی از کاربردها و شرایط عملیاتی مختلف مطابقت داشته باشند.

چسب‌های رزین اپوکسی به طیف گسترده‌ای از مواد می‌چسبند و خواص آن‌ها به شیمی خاص سیستم و ماهیت اتصال متقابل موجود بستگی دارد. برخی از مهم‌ترین الزامات عملکرد عبارت‌اند از مقاومت استثنایی شیمیایی و حرارتی، چسبندگی عالی و مقاومت در برابر آب و همچنین خواص عایق مکانیکی و الکتریکی رضایت‌بخش …

چسب رزین اپوکسی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

چسب اپوکسی یک چسب دوقسمتی است که هنگام مخلوط کردن رزین اپوکسی و هاردنر تشکیل می‌شود. این دو ماده در ظروف مختلف ذخیره می‌شوند و تنها زمانی باهم مخلوط می‌شوند که برای چسباندن آماده‌باشید – برای مثال می‌توانید این کار را با استفاده از یک سرنگ دوتایی انجام دهید. شما باید نسبت اختلاط را 1:1 نگه‌دارید، در غیر این صورت رزین به هم متصل نمی‌شود.

اپوکسی بسیار تطبیق‌پذیر و بسیار قوی است و همچنین یک شکاف پرکننده است. علاوه بر این، اپوکسی را می‌توان سنباده، سوراخ‌کاری و رنگ‌آمیزی کرد.

انواع چسب رزین اپوکسی

انواع چسب رزین اپوکسی

دستورالعمل برای اپوکسی ها

سطوحی را که می‌خواهید با کاغذ سنباده بچسبانید زبر کنید یا با سوهان‌کاری دقیق نواحی را بکشید. گردوغبار، چربی و کثیفی را از روی سطوح پاک‌کنید.

انتهای سرنگ را برش دهید. سرنگ را به سمت بالا بچرخانید و سرنگ راکمی فشار دهید و حباب‌های هوا را به سمت بالا فشار دهید.

روی یک سطح یک‌بارمصرف، پیستون دوبل را فشار دهید تا قسمت‌های مساوی از رزین و هاردنر پخش شود. اگر اپوکسی شما سینی ندارد، خرید یک سینی ایده خوبی است. اگر وقت خرید سینی ندارید، از بشقاب یک‌بارمصرف استفاده کنید.

رزین و هاردنر را به‌سرعت مخلوط‌کنید تا کاملاً مخلوط شوند (1-2 دقیقه).

مقدار کمی از چسب را به وسایلی که می‌چسبانید اضافه کنید، آن‌ها را با دقت جمع کنید و محکم به هم‌فشار دهید. زمان تنظیم و پخت برای محصولات مختلف متفاوت است، بنابراین بسته‌بندی یا دستورالعمل‌های سازنده را برای جزئیات بررسی کنید.

پیشنهاد میشه این مطلب رو بخونی »» آموزش رزین اپوکسی زیورآلات گام به گام (9 مرحله)

چسب اپوکسی برای فلز

استفاده از اپوکسی برای چسباندن فلز یک جایگزین مفید برای جوش، لحیم‌کاری یا پیچ و مهره است. یک اپوکسی بسیار قوی برای فلز، چسب اپوکسی فلز/بتن است. این محصول برای تعمیر لوازم‌خانگی، ماشین‌آلات ولوله‌ها ایده آل است و همچنین در محکم کردن پیچ‌ها در فلز بسیار مؤثر است.

چسب رزین اپوکسی برای سیمان

اگر در سنگ‌های پله باغ خود ترک‌دارید، می‌توانید به‌راحتی آن‌ها را با اپوکسی مناسب برطرف کنید. هنگام انتخاب اپوکسی خود، پیچیدگی و الزامات خاص پروژه خود را در نظر داشته باشید. گاهی اوقات برای ترمیم، پر کردن و بازسازی انواع سطوح بتنی به چسب نیاز خواهید داشت. در صورت نیاز به چسباندن بتن، فلز/بتن چسب رزین اپوکسی گزینه خوبی است. این اپوکسی علاوه بر اینکه در برابر آب و ضربه مقاوم است، به رنگ خاکستری متالیک تبدیل می‌شود که در بسیاری از موارد نیازی به رنگ‌آمیزی ندارد.

خرید چسب رزین اپوکسی

خرید چسب رزین اپوکسی

چسب رزین اپوکسی برای پلاستیک

از صندلی‌های چمن گرفته تا قطعات خودرو، پلاستیک‌ها در اشکال و اندازه‌های مختلف وجود دارند. باوجود تمام محصولات پلاستیکی موجود در اکثر خانواده‌ها، جای تعجب نیست که برخی از آن‌ها گهگاه نیاز به تعمیر دارند. ایده خوبی است که اپوکسی را که به‌طور خاص برای چسباندن و ترمیم سطوح پلاستیکی فرموله شده است، در دسترس داشته باشید.

لوله pvc زیر سینک شما ترکیده است؟!

چسب رزینی، می‌تواند به سطوح مرطوب چسبانده شود و در زیرآب خشک شود. می‌توان از آن علاوه بر پلاستیک برای سطوحی مانند چوب، آجر، سرامیک، فلز و بتن استفاده کرد.

چسب رزین اپوکسی دریایی

اگر قایق شما نشتی دارد، برای شناور ماندن، از لوکیت اپوکسی دریایی استفاده کنید. این چسب اپوکسی درجه دریایی که بر اساس فناوری پیشرفته ساخته‌شده است، امکان استفاده در زیرآب و پخت را فراهم می‌کند. فوق‌العاده قوی و بسیار همه‌کاره است و آن را به ابزاری عالی برای سطوحی تبدیل می‌کند که دائماً در آب غوطه‌ور هستند. این رزین اپوکسی دریایی را می‌توان بر روی پی‌وی‌سی، فلزات متعدد، سرامیک، فایبرگلاس، بتن، شیشه، چوب و پلاستیک‌های خاص استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − هفت =