تولیدکننده مواد اولیه کامپوزیت و فایبرگلاس

آموزش رزین اپوکسی زیورآلات گام به گام (9 مرحله)

آموزش ساخت رزین اپوکسی زیورآلات
چکیده این مطلب:

ساخت زیورآلات با رزین اپوکسی یکی از آن فرآیندهای هنری است که ممکن است برای سلیقه شما بسیار جذاب باشد. اگر به دنبال آموزش رزین ….

نویسنده: حمید بهرام نژاد منتشر شده در: ۱۲ مرداد ۱۴۰۱ 128 بازدید

ساخت زیورآلات با رزین اپوکسی یکی از آن فرآیندهای هنری است که ممکن است برای سلیقه شما بسیار جذاب باشد. اگر به دنبال آموزش رزین اپوکسی زیورآلات (جواهرات) هستید و نمی‌دانید از کجا شروع کنید، این مقاله جواهرات رزینی فقط برای شماست!

در اینجا چند نکته برای آموزش رزین اپوکسی زیورآلات وجود دارد!

آموزش رزین اپوکسی زیورآلات

آموزش رزین اپوکسی زیورآلات

مراحل ساخت و آموزش رزین اپوکسی زیورآلات

مرحله 1: جمع‌آوری مواد

برای شروع فرآیند آموزش رزین اپوکسی زیورآلات به این مواد نیاز دارید:

 • رزین اپوکسی
 • آزادسازی قالب و حالت‌دهنده
 • قالب‌های پلاستیکی یا سیلیکونی
 • کاغذ مومی
 • قاشق غذاخوری (برای اندازه‌گیری)
 • فنجان مخلوط‌کن
 • چوب بستنی
 • اشیاء برای ست کردن در رزین (آب‌نبات، زرق‌وبرق، ماسه، نقاشی، عکس، نخ و غیره)
 • موچین
 • سینی‌های آویز
 • جواهرات
 • دم‌باریک
 • چسب نگهدارندِ سریع
 • سشوار (اختیاری)
 • سیم برش (اختیاری)
لوازم آموزش رزین اپوکسی بدلیجات

لوازم آموزش رزین اپوکسی بدلیجات – آموزش رزین اپوکسی زیورآلات

پیشنهاد میشه این مطلب رو بخونی »» چرا رزین اپوکسی کدر میشود

مرحله 2: قالب را آماده کنید.

یکی از چیزهای عالی در مورد کار با قالب‌های رزین این است که تا زمانی که به‌درستی از آن‌ها مراقبت شود می‌توان آن‌ها را دوباره استفاده کرد. قبل از شروع فرآیند پخت رزین، قالب‌ها باید تمیز و آماده شوند. این کار را با شستن آن‌ها با صابون و آب گرم انجام دهید تا مطمئن شوید که هیچ ذره‌ای از آن باقی نمانده است. از رهاسازی قالب و نرم‌کننده برای اسپری کردن قالب‌های خود استفاده کنید – این کار باعث می‌شود زمانی که آماده برداشتن شکل‌ها هستید، آزادسازی آسان‌تر شود. قبل از قراردادن هرگونه اقلام یا رزین در داخل، باید مطمئن شوید که قالب‌ها خشک‌شده‌اند.

می‌توانید از انواع قالب‌ها استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که آن‌ها یک پلاستیک یا سیلیکون انعطاف‌پذیر هستند تا به‌راحتی شکل‌های رزین در هنگام پخت آزاد شوند. اگر از سطح دیگری برای پر کردن با رزین استفاده می‌کنید، مانند تریوت، اسپری رهاسازی و حالت‌دهنده ضروری نیست زیرا می‌خواهید رزین خشک شود و برای همیشه بماند!

آویز آموزش رزین اپوکسی بدلیجات

آویز آموزش رزین اپوکسی بدلیجات

مرحله 3: رزین را مخلوط‌کنید.

اگرچه می‌توان از چندین نوع مختلف رزین استفاده کرد، اما رزین اپوکسی شیمی افسون را توصیه می‌کنیم زیرا زمان خشک شدن کندتری دارد. به‌طورکلی، این مارک رزین به شما اجازه می‌دهد تا یک بازه زمانی 30 دقیقه‌ای کار کنید تا زمانی که شروع به تنظیم کند. برای مخلوط کردن، از دو بطری مختلف استفاده خواهید کرد: رزین و هاردنر. مقدار مساوی از هر دو را اندازه بگیرید و باهم مخلوط‌کنید.

پس از اندازه‌گیری، با یک چوب بستنی در یک فنجان پلاستیکی کوچک مخلوط‌کنید. با سرعت آهسته و پیوسته به مدت دو دقیقه مخلوط‌کنید. من معمولاً در یک‌جهت به مدت یک دقیقه تکان می‌دهم و جهت را تغییر می‌دهم تا دقیقه دوم را تمام کنم. برای به حداقل رساندن حباب در مخلوط رزین ضروری است که به‌آرامی هم بزنید. هنگامی‌که رزین مخلوط شد، شما یک‌زمان 30 دقیقه‌ای برای شروع ریختن و تنظیم اشیاء خودخواهید داشت.

مرحله 4: قالب‌ها و سینی‌های آویز را پرکنید.

قبل از اینکه بتوان رزین را برای پخت اضافه کرد، باید اشیاء را به قالب یا سینی آویز اضافه کرد. این قسمت جالب کار است! تقریباً هر چیزی را می‌توان در رزین پخت. ازآنجایی‌که بیشتر قالب‌ها کوچک هستند، اشیاء کوچکی را پیدا کنید که به‌راحتی جا شوند. در این مرحله داشتن چند جفت موچین مفید خواهد بود.

بهترین بخش در مورد این مرحله این است که اگر جسم مناسب باشد، کار عالی می‌شود!

ساخت زیورآلات رزین اپوکسی

ساخت زیورآلات رزین اپوکسی – آموزش رزین اپوکسی زیورآلات

مرحله 5: رزین بریزید.

اطمینان حاصل کنید که سطحی که روی آن کار می‌کنید با کاغذ مومی پوشانده شده باشد. هنگامی‌که اشیاء در قالب‌ها چیده شدند، به‌سادگی رزین را روی آن بریزید. ممکن است بخواهید که کمی رزین در قالب‌ها بریزید، سپس با اشیاء پرکنید و با ریختن رزین بیشتر روی آن، کار را به پایان برسانید. این امکان توزیع یکنواخت رزین را فراهم می‌کند.

برای کاربرد دقیق‌تر، رزین را می‌توان در ظرف چاشنی قرارداد. در زمان‌هایی که رزین ریخته می‌شود، حباب‌های ریز ممکن است ظاهر شوند. برای خلاص شدن از شر این حباب‌ها، می‌توانید از خلال‌دندان برای بیرون آوردن حباب‌ها استفاده کنید.

برای یک رویکرد پیشرفته‌تر، می‌توانید در لایه‌ها کارکنید. ته قالب را با اشیاء پرکنید، با رزین ببندید، صبر کنید تا خشک شود و سپس شروع به تکرار روند کنید.

گل آموزش رزین اپوکسی بدلیجات

گل آموزش رزین اپوکسی بدلیجات – آموزش رزین اپوکسی زیورآلات

پیشنهاد میشه این مطلب رو بخونی »» طریقه مصرف رنگ اپوکسی

مرحله 6: در این مرحله از آموزش رزین اپوکسی زیورآلات باید صبر کنید!

هنگامی‌که رزین اپوکسی زیورآلات به مدت 24 ساعت پخت شدند، آماده بیرون آمدن از قالب خواهند بود! در صورت استفاده از رهاسازی قالب و حالت‌دهنده، این اجسام باید به‌راحتی خارج شوند. اگر اجسام احساس چسبندگی یا مرطوب کنند، احتمالاً به این معنی است که نسبت رزین به سخت‌کننده 1:1 نبوده است و اگر هنوز بعد از 48 ساعت احساس چسبندگی می‌کند، متأسفانه به همین شکل باقی می‌ماند.

اگر با سینی‌های آویز کار می‌کنید، کار دیگری لازم نیست انجام دهید! تمام‌شده است، زیرا جسم رزین به‌عنوان قطعه تمام‌شده در سینی باقی می‌ماند.

قالب آموزش رزین اپوکسی بدلیجات

قالب آموزش رزین اپوکسی بدلیجات – آموزش رزین اپوکسی زیورآلات

مرحله 7: کار نهایی در آموزش رزین اپوکسی زیورآلات

پس از خارج شدن اجسام از قالب، رزین اضافی اطراف اجسام را می‌توان به‌راحتی برش داد یا سنباده زد. می‌توانید از جواهرات برای تکمیل اشیاء رزینی استفاده کنید. داشتن انواع ریز جواهرات مانند پایه‌های گوشواره، زنجیر گردنبند، گیره‌ها و درب‌ها، امکان ساخت بسیاری از قطعات مختلف را فراهم می‌کند. به‌سادگی ریز جواهرات را با ریختن مقدار کمی رزین وصل کنید و اجازه دهید خود را بگیرد یا از کمی چسب برای قفل‌کردن آن استفاده کنید.

مرحله 8: بپوشید و لذت ببرید.

وقتی همه این مراحل تکمیل شد، شما قطعات هنری پوشیدنی زیبایی خواهید داشت که باافتخار به نمایش خواهید گذاشت!

مرحله 9: گزینه‌های بیشتری را بررسی کنید.

یکی از بهترین چیزها در مورد کاوش اشیاء رزین این است که می‌توان آن‌ها را تقریباً به هر چیزی تبدیل کرد. اغلب اوقات ممکن است از ساخت رزین اپوکسی زیورآلات دلسرد شوید. این فرآیند می‌تواند فراتر از جواهرات باشد و شما می‌توانید انواع اقلام سرگرم‌کننده و قابل‌استفاده را بسازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + 17 =