تولیدکننده مواد اولیه کامپوزیت و فایبرگلاس

آموزش رزین (از ابزار تا اموزش کار با رزین) صفر تا 100

آموزش ساخت رزین اپوکسی زیورآلات
چکیده این مطلب:

فهرست این محتوا: پنهان 1) برای آموزش و کار با رزین چه وسایلی مورد نیاز است؟ 1.1) رزین اپوکسی و هاردنر اولین ماده برای شروع ….

نویسنده: حمید بهرام نژاد منتشر شده در: ۰۷ اسفند ۱۴۰۱ 200 بازدید
فهرست این محتوا: پنهان

برای آموزش و کار با رزین چه وسایلی مورد نیاز است؟

اگر به رزین علاقه دارید و نمی دانید برای آموزش رزین از کجا شروع کنید و چه وسیله‌هایی باید بخرید و چقدر هزینه لازم است تا آخرین این مقاله با شیمی افسون همراه باشید. در این مقاله قصد داریم وسیله‌هایی که نیاز هست برای اموزش و کار با رزین تک تک به شما معرفی کنیم. همچنین به این بپردازیم که چه وسیله‌هایی ضروری هست که حتما باید اول کار بخرید و چه وسیله‌هایی اگر بعدا خرید کنیم هم مشکلی پیش نخواهد آمد که قطعا هزینه‌ی زیادتری نسبت به مواد اولیه شروع آموزش و کار با رزین دارند.

رزین اپوکسی و هاردنر اولین ماده برای شروع اموزش رزین

اولین گزینه برای شروع کار تهیه کردن رزین اپوکسی و هاردنر هست. اگر برای ظروف رزینی دارید آموزش می بینید، برای شروع رزین اپوکسی یک و نیم کیلوگرمی برای شما کافیست و میتوانید از این مقدار حجم شروع کنید و بسته به ظروفی که قصد دارید بسازید در مراحل بعدی حجم رزین بیشتری را خریداری کنید.

دقت کنید که هاردنر یا سخت کننده که تهیه می کنید با رزین اپوکسی شما جور باشد و مکمل همدیگر باشند. حجم هاردنر کمتر از حجم رزین تهیه می شود. اگر در مورد رزین اپوکسی اطلاعات دقیقی ندارید حتما مقاله “” را مطالعه کنید. رزین و هاردنر را با ترکیب مشخصی بسته به راهنمای نوشته شده روی رزین با هم مخلوط می کنیم. در مورد ترکیب رزین و هاردنر هم اگر سوال یا ابهامی دارید این مقاله ای که قبلا نوشته شده بسیار برای شما کاربردی خواهد بود.”ترکیب رزین و هاردنر

چگونه رزین و هاردنر را اندازه گیری کنیم

وسیله کاربردی بعدی جهت شروع آموزش رزین و کار با رزین ترازوی دیجیتال هست که برای ابتدای کار حجم پانصد گرمی یا هزار گرمی ترازو موجود هست که می‌توانید از آن استفاده کنید. حالا در حجم‌های بزرگ‌تر دوهزار گرمی و به بالا هم هست که می‌توانید برای ظروف رزینی تهیه کنید ولی ابتدای کار همین ترازوی پانصد گرمی و یا هزار گرمی کار راه انداز است.

فندک های اتمی

برای حباب گیری نیاز به فندک های اتمی داریم که در ابتدای کار با رزین و آموزش رزین کاری می توانید از همین فندک های ساده استفاده کنید.

در چه ظروفی رزین و هاردنر را ترکیب کنیم

ظروفی که برای ترکیب رزین و هاردنر نیاز هست ظروفی هستند که تلقی و یا پلاستیکی و یا از جنس پلی اتیلن باشند که رزین و هادنر به آن نچسبد و بعد از خشک شدن به راحتی از ظرف جدا شود. برای آموزش کار با رزین زیورآلات که حجم کمی رزین و هاردنر ترکیب می شوند از ظروف کوچک تر پلی اتیلنی استفاده کنید. حتی می توانید از لیوان های یکبار مصرف هم برای ترکیب رزین و هاردنر بهره ببرید که بعد از استفاده آن را دور بیاندازید. البته بعد از خشک شدن رزین باقی مانده در ظرف قابل جدا شدن از لیوان یکبار مصرف هم هست.

با چه وسیله ای رزین و هاردنر را هم بزنیم

ابزار دیگه‌ای که برای آموزش رزین نیاز داریم وسیله‌ای هست برای هم زدن رزین که از نوع چوب می‌توانید استفاده کنید. رزین به چوب می چسبد بنابراین توجه کنید که این ابزار یکبار مصرف محسوب می شود. مثلا چوب بستنی ابزار خوبی برای هم زدن رزین می تواند باشد. فقط توجه کنید که تیکه‌های براده چوب خورد نشود و داخل رزین نریزد.

برای رزین در حجم زیاد و کار با ظروف رزینی میتوانید از ابزار فلزی هم استفاده کنید که کار با آن راحت تر هم هست. از کاردک های شیشه ای هم میتوانید تهیه کنید اما چون شکننده هستند کمتر مورد استفاده قرار میگیرند.

بیس های چوبی

وسیله‌ی دیگه‌ای که برای آموزش رزین نیاز داریم بیس های چوبی هستند که ما تکنیک‌های رزینی را روی بیس‌های چوبی کار می‌کنیم یا توی قالب سیلیکون. بیس های چوبی جنسش اگر ام‌دی‌اف خام باشه قطعا بهتر است به خاطر اینکه سطح فشرده‌ای دارد و رزین داخلش نفوذ نمی کند و سطح کار ما کاملا یک دست و صیقلی باقی می ماند. از نوع روکش دارش هم هست که البته مقاومت کمتری دارند نسبت به نوع خام آن. چوب هایی که روکش دارند مثل بیس ساعت شیشه ای که معمولا در آموزش رزین یاد میگیرید به خاطر روکشی که دارند اگر بعد از رزین کاری شسته شوند و یا از دست بیفتند رزین ترک میخورد و به راحتی از سطح کار جدا می شود. بنابراین نوع بهتر بیس های چوبی ام دی اف خام هست که باید تهیه کنید.

قالب های سیلیکونی

بیس دیگری که میتوانید کار با رزین انجام دهید قالب های سیلیکونی هستند که سایزها و مدل های مختلفی دارند. در آموزش رزین یاد میگیرید که چگونه با ریختن رزین در قالب های سیلیکونی و استفاده از رنگ ها، قطعات رزینی زیبایی همچون زیرلیوانی و زیورآلات بسازید. پس از خشک شدن رزین در قالب های سیلیکونی، با احتیاط رزین را از قالب جدا می کنید. بنابراین رزین به سیلیکون هم نمیچسبد.

قاب های فلزی

برای زیورآلات از قاب های فلزی هم میتوانید استفاده کنید که سایزها و طرح های مختلفی دارند. دقت کنید وقتی رزین را داخل قاب های فلزی بریزید رزین به آن میچسبد و جدا نمی شود. بنابراین در مدل هایی که قاب رزین شما قرار است از جنس های فلزی باشد مثل گردنبد یا گوشواره از این بیس های فلزی میتوانید تهیه کنید.

پایه ها و اکسسوری های برنجی

پایه‌ها و اکسسوری‌های برنجی برای دیزاین و تزیین کردن حالا یا تخته‌های سرو و یا همین ظروف رزینی استفاده میشود که نوعی پایه ها برای جامیوه‌ای و آجیل خوری پایه‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. پایه‌هایی هستند که برای زیر سینی‌ها و یا شیرینی خوری ها استفاده می شود. طرح‌ها و مدل‌های مختلفی دارند.

رنگ های اپوکسی

وسیله‌ی دیگه‌ای که در اموزش رزین و کار با رزین مورد نیاز و ضروری هست رنگ‌هاست. برای رنگ ها ما دسته‌های مختلفی داریم دسته های رنگی پوششی داریم و غیر پوششی. پوششی شامل رنگ‌های خمیری و پودری میشود که خود پودری شامل پودری معمولی و پودری صدفی می شود. یک دست یه رنگ دیگر داریم که پوششی نیستند رنگ‌های جوهری شفاف و یا ترنسپرنت که از آنها نور عبور می کند.

خب ما از این دو دسته رنگ‌ها رنگ میکروبی با یک مدل جوهر الکلی هست که برای تکنیک خاصی استفاده می شود. رنگ‌های میکروبی برای تکنیک میکروبی که رنگ سفیدش حتما ضروری و در کار با رزین حتما باید باشد. و رنگ های جوهر الکلی برای تکنیک جوهر الکلی هست. مهم نیست که برای شروع آموزش رزین چه رنگی بخرید. مثلا میتوانید سه رنگ اصلی را تهیه کنید که فقط تکنیک مورد نظر را یاد بگیرید و تمرین کنید.

رنگ های دیگری هم هستند که پیگمنت طلایی، پودر فلز یا پودر فشرده آلمانی که اسامی مختلفی دارند نیز قابل تهیه و استفاده در کار با رزین هستند. با این رنگ میتوانید دور ظروف رزینی را رنگ کنید که با آن میتوانید ورق طلای مایع بسازید که با لاک الکلی یا وارنیش ترکیب میشود و با قلمو دور تا دور کارها زده می شود.

دیگر لوازم تزییناتی برای کار با رزین

از گل های خشک شده و انواع اکلیل ها میتوان در هنگام کار با رزین استفاده کرد.

چسب پهن محکم

هنگامی که از بیس های چوبی طرح دار استفاده میکنید حتما باید زیر کار را با چسب های پهن محکم ببندید تا وقتی رزین را روی چوب یا داخل حفره های بین چوب میریزید، سطح زیر چوب و اصطلاحا پشت کار رزین خارج نشود و سطح صافی ایجاد کند. پس از خشک شدن رزین میتوانید این چسب را به راحتی از پشت کار جدا کنید. این نوع چسب ها با چسب های پهن معمولی متفاوت هستند و از آنها محکم تر هستند.

قطره چکان

برای برداشتن رنگ ها میتوانید از ابزاری مثل قطره چکان استفاده کنید.

اتاق مناسب برای کار با رزین چگونه باید باشد

رزین یک ماده‌ی شیمیایی هست مثل بقیه‌ی ماده‌های شیمیایی و یک سری نکات را باید حتما رعایت کنید. اولا اتاقی که می‌خواهید کار کنید حتما باید استاندارد باشد و تهویه داشته باشه. نور مناسبی داشته باشد. میز کار جلوی پنجره نباشد. چون اشعه یو وی خورشید باعث خرابی کار رزینی می شود.

اتاقی که برای کار با رزین انتخاب کردید حتما باید از نظر دما و رطوبت سنجیده شود. میتوانید از رطوبت سنج و دماسنج استفاده کنید. رطوبت نباید بیشتر از پنجاه درصد باشد و دما هم باید بین بیست و سه تا بیست و پنج درجه باشد.

حتما میزی که روی آن رزین کار میکنید صاف و تراز باشد.

 

ساخت زیورآلات با رزین اپوکسی یکی از آن فرآیندهای هنری است که ممکن است برای سلیقه شما بسیار جذاب باشد. اگر به دنبال آموزش رزین اپوکسی زیورآلات (جواهرات) هستید و نمی‌دانید از کجا شروع کنید، این مقاله جواهرات رزینی فقط برای شماست!

در اینجا چند نکته برای آموزش رزین اپوکسی زیورآلات وجود دارد!

آموزش رزین اپوکسی زیورآلات

آموزش رزین اپوکسی زیورآلات

مراحل ساخت و آموزش رزین اپوکسی زیورآلات

مرحله 1: جمع‌آوری مواد

برای شروع فرآیند آموزش رزین اپوکسی زیورآلات به این مواد نیاز دارید:

 • رزین اپوکسی
 • آزادسازی قالب و حالت‌دهنده
 • قالب‌های پلاستیکی یا سیلیکونی
 • کاغذ مومی
 • قاشق غذاخوری (برای اندازه‌گیری)
 • فنجان مخلوط‌کن
 • چوب بستنی
 • اشیاء برای ست کردن در رزین (آب‌نبات، زرق‌وبرق، ماسه، نقاشی، عکس، نخ و غیره)
 • موچین
 • سینی‌های آویز
 • جواهرات
 • دم‌باریک
 • چسب نگهدارندِ سریع
 • سشوار (اختیاری)
 • سیم برش (اختیاری)
لوازم آموزش رزین اپوکسی بدلیجات

لوازم آموزش رزین اپوکسی بدلیجات – آموزش رزین اپوکسی زیورآلات

پیشنهاد میشه این مطلب رو بخونی »» چرا رزین اپوکسی کدر میشود

مرحله 2: قالب را آماده کنید.

یکی از چیزهای عالی در مورد کار با قالب‌های رزین این است که تا زمانی که به‌درستی از آن‌ها مراقبت شود می‌توان آن‌ها را دوباره استفاده کرد. قبل از شروع فرآیند پخت رزین، قالب‌ها باید تمیز و آماده شوند. این کار را با شستن آن‌ها با صابون و آب گرم انجام دهید تا مطمئن شوید که هیچ ذره‌ای از آن باقی نمانده است. از رهاسازی قالب و نرم‌کننده برای اسپری کردن قالب‌های خود استفاده کنید – این کار باعث می‌شود زمانی که آماده برداشتن شکل‌ها هستید، آزادسازی آسان‌تر شود. قبل از قراردادن هرگونه اقلام یا رزین در داخل، باید مطمئن شوید که قالب‌ها خشک‌شده‌اند.

می‌توانید از انواع قالب‌ها استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که آن‌ها یک پلاستیک یا سیلیکون انعطاف‌پذیر هستند تا به‌راحتی شکل‌های رزین در هنگام پخت آزاد شوند. اگر از سطح دیگری برای پر کردن با رزین استفاده می‌کنید، مانند تریوت، اسپری رهاسازی و حالت‌دهنده ضروری نیست زیرا می‌خواهید رزین خشک شود و برای همیشه بماند!

آویز آموزش رزین اپوکسی بدلیجات

آویز آموزش رزین اپوکسی بدلیجات

مرحله 3: رزین را مخلوط‌کنید.

اگرچه می‌توان از چندین نوع مختلف رزین استفاده کرد، اما رزین اپوکسی شیمی افسون را توصیه می‌کنیم زیرا زمان خشک شدن کندتری دارد. به‌طورکلی، این مارک رزین به شما اجازه می‌دهد تا یک بازه زمانی 30 دقیقه‌ای کار کنید تا زمانی که شروع به تنظیم کند. برای مخلوط کردن، از دو بطری مختلف استفاده خواهید کرد: رزین و هاردنر. مقدار مساوی از هر دو را اندازه بگیرید و باهم مخلوط‌کنید.

پس از اندازه‌گیری، با یک چوب بستنی در یک فنجان پلاستیکی کوچک مخلوط‌کنید. با سرعت آهسته و پیوسته به مدت دو دقیقه مخلوط‌کنید. من معمولاً در یک‌جهت به مدت یک دقیقه تکان می‌دهم و جهت را تغییر می‌دهم تا دقیقه دوم را تمام کنم. برای به حداقل رساندن حباب در مخلوط رزین ضروری است که به‌آرامی هم بزنید. هنگامی‌که رزین مخلوط شد، شما یک‌زمان 30 دقیقه‌ای برای شروع ریختن و تنظیم اشیاء خودخواهید داشت.

مرحله 4: قالب‌ها و سینی‌های آویز را پرکنید.

قبل از اینکه بتوان رزین را برای پخت اضافه کرد، باید اشیاء را به قالب یا سینی آویز اضافه کرد. این قسمت جالب کار است! تقریباً هر چیزی را می‌توان در رزین پخت. ازآنجایی‌که بیشتر قالب‌ها کوچک هستند، اشیاء کوچکی را پیدا کنید که به‌راحتی جا شوند. در این مرحله داشتن چند جفت موچین مفید خواهد بود.

بهترین بخش در مورد این مرحله این است که اگر جسم مناسب باشد، کار عالی می‌شود!

ساخت زیورآلات رزین اپوکسی

ساخت زیورآلات رزین اپوکسی – آموزش رزین اپوکسی زیورآلات

مرحله 5: رزین بریزید.

اطمینان حاصل کنید که سطحی که روی آن کار می‌کنید با کاغذ مومی پوشانده شده باشد. هنگامی‌که اشیاء در قالب‌ها چیده شدند، به‌سادگی رزین را روی آن بریزید. ممکن است بخواهید که کمی رزین در قالب‌ها بریزید، سپس با اشیاء پرکنید و با ریختن رزین بیشتر روی آن، کار را به پایان برسانید. این امکان توزیع یکنواخت رزین را فراهم می‌کند.

برای کاربرد دقیق‌تر، رزین را می‌توان در ظرف چاشنی قرارداد. در زمان‌هایی که رزین ریخته می‌شود، حباب‌های ریز ممکن است ظاهر شوند. برای خلاص شدن از شر این حباب‌ها، می‌توانید از خلال‌دندان برای بیرون آوردن حباب‌ها استفاده کنید.

برای یک رویکرد پیشرفته‌تر، می‌توانید در لایه‌ها کارکنید. ته قالب را با اشیاء پرکنید، با رزین ببندید، صبر کنید تا خشک شود و سپس شروع به تکرار روند کنید.

گل آموزش رزین اپوکسی بدلیجات

گل آموزش رزین اپوکسی بدلیجات – آموزش رزین اپوکسی زیورآلات

پیشنهاد میشه این مطلب رو بخونی »» طریقه مصرف رنگ اپوکسی

مرحله 6: در این مرحله از آموزش رزین اپوکسی زیورآلات باید صبر کنید!

هنگامی‌که رزین اپوکسی زیورآلات به مدت 24 ساعت پخت شدند، آماده بیرون آمدن از قالب خواهند بود! در صورت استفاده از رهاسازی قالب و حالت‌دهنده، این اجسام باید به‌راحتی خارج شوند. اگر اجسام احساس چسبندگی یا مرطوب کنند، احتمالاً به این معنی است که نسبت رزین به سخت‌کننده 1:1 نبوده است و اگر هنوز بعد از 48 ساعت احساس چسبندگی می‌کند، متأسفانه به همین شکل باقی می‌ماند.

اگر با سینی‌های آویز کار می‌کنید، کار دیگری لازم نیست انجام دهید! تمام‌شده است، زیرا جسم رزین به‌عنوان قطعه تمام‌شده در سینی باقی می‌ماند.

قالب آموزش رزین اپوکسی بدلیجات

قالب آموزش رزین اپوکسی بدلیجات – آموزش رزین اپوکسی زیورآلات

مرحله 7: کار نهایی در آموزش رزین اپوکسی زیورآلات

پس از خارج شدن اجسام از قالب، رزین اضافی اطراف اجسام را می‌توان به‌راحتی برش داد یا سنباده زد. می‌توانید از جواهرات برای تکمیل اشیاء رزینی استفاده کنید. داشتن انواع ریز جواهرات مانند پایه‌های گوشواره، زنجیر گردنبند، گیره‌ها و درب‌ها، امکان ساخت بسیاری از قطعات مختلف را فراهم می‌کند. به‌سادگی ریز جواهرات را با ریختن مقدار کمی رزین وصل کنید و اجازه دهید خود را بگیرد یا از کمی چسب برای قفل‌کردن آن استفاده کنید.

مرحله 8: بپوشید و لذت ببرید.

وقتی همه این مراحل تکمیل شد، شما قطعات هنری پوشیدنی زیبایی خواهید داشت که باافتخار به نمایش خواهید گذاشت!

مرحله 9: گزینه‌های بیشتری را بررسی کنید.

یکی از بهترین چیزها در مورد کاوش اشیاء رزین این است که می‌توان آن‌ها را تقریباً به هر چیزی تبدیل کرد. اغلب اوقات ممکن است از ساخت رزین اپوکسی زیورآلات دلسرد شوید. این فرآیند می‌تواند فراتر از جواهرات باشد و شما می‌توانید انواع اقلام سرگرم‌کننده و قابل‌استفاده را بسازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − 2 =