تولیدکننده مواد اولیه کامپوزیت و فایبرگلاس

نحوه اجرای رنگ اپوکسی فلز

اجرای رنگ اپوکسی روی فلز
چکیده این مطلب:

فهرست این محتوا: پنهان 1) نحوه اجرای رنگ اپوکسی فلز 2) رنگ اپوکسی فلز چگونه کار می کند؟ 3) مزایای استفاده از رنگ اپوکسی فلز ….

نویسنده: حمید بهرام نژاد منتشر شده در: ۲۰ تیر ۱۴۰۱ 54 بازدید

نحوه اجرای رنگ اپوکسی فلز

رنگ اپوکسی فلز چگونه کار می کند؟

رنگ اپوکسی فلز یک ماستیک اپوکسی فوق العاده ضخیم است که امکان پوشش یک لایه روی طیف گسترده ای از سطوح فلزات آهنی را فراهم می کند. لبه های تیز را محصور می کند و اکثر بی نظمی های سطح را پوشش می دهد. عملکرد بهتری نسبت به رنگ های اکریلیک و پایه آب دارد.

پوشش اپوکسی ترکیبی شیمیایی از رزین اپوکسی و هاردنر است که پوششی سخت و مقاوم در برابر حلال ایجاد می‌کند که می‌تواند روی کف‌ها، میزها و عرشه‌ها اعمال شود. رنگ اپوکسی ماده ای است که به دلیل دوام بالا می توان از آن برای آب بندی کف بتنی، فولاد و سایر مواد صنعتی استفاده کرد.

اجرای رنگ اپوکسی فلز

اجرای رنگ اپوکسی فلز

مزایای استفاده از رنگ اپوکسی فلز

برخی از مزایای استفاده از رنگ اپوکسی فلز  شامل موارد زیر است:

 • مقاومت فوق‌العاده در برابر مواد شیمیایی
 • مقاومت بالا در برابر انواع تنش ها
 • مقاومت عالی در برابر اکسید آهن و پوسیدگی
 • افزایش طول عمر فلزات
 • اجرای سریع و آسان
 • عدم نیاز به تعمیرات زیاد
 • مقاومت بالا در برابر انواع سایش ها، ضربه و طوفان

نحوه اعمال رنگ اپوکسی فلز و آهن

 1. ابتدا زنگ زدگی را از بین ببرید.

زنگ زدگی را با یک ابزار چرخشی و یا یک برس پاک کنید. زنگ فلز را با استفاده از نوک مته برس جدا کنید. به شدت روی نوک آن فشار ندهید، زیرا ممکن است به موها آسیب برساند. فلز را با یک بلوک سنباده ریز سنباده بزنید تا لبه های ناهموار صاف شود و سطح برای رنگ آمیزی براق شود.

 • توجه: وقتی ابزار چرخشی در دسترس نیست، از یک برس سیمی برای از بین بردن زنگ زدگی استفاده کنید.
 1. آلودگی و کثیفی را پاک کنید.

خاک و چربی را با آب صابون و یک پد شستشو پاک کنید. برای جلوگیری از ایجاد زنگ زدگی، فلز را با پارچه های تمیز و بدون پرز خشک کنید.

 1. پرایمر را اعمال کنید.

یک اسپری رنگ را با پرایمر پر کنید. تفنگ اسپری را کمی از فلز دور نگه دارید و یک لایه پرایمر را با حرکات صاف و فراگیر اسپری کنید. اجازه دهید پرایمر برای مدت زمانی که سازنده توصیه می کند خشک شود. لایه دوم پرایمر را بمالید و بگذارید کاملا خشک شود.

 1. رنگ فلز را اعمال کنید.

تفنگ اسپری و شیلنگ را با تینر رنگ تمیز کنید تا پرایمر جدا شود. سمپاش رنگ را با رنگ فلز اپوکسی پر کنید. تفنگ اسپری را کمی از فلز دور نگه دارید و با استفاده از حرکات صاف و فراگیر ، یک لایه رنگ اسپری کنید. برای اطمینان از پوشش یکنواخت رنگ، یک فاصله ثابت از فلز را حفظ کنید. اجازه دهید رنگ برای مدت زمانی که سازنده توصیه می کند خشک شود و لایه دوم رنگ را با ضربات عمود بر روی لایه اول اعمال کنید.

نکته: لکه های خالی و نواحی نازک با اعمال لایه دوم رنگ عمود بر لایه اول پر می شوند.  می توان از غلتک رنگ به جای سمپاش رنگ استفاده کرد.

زیرسازی برای اعمال رنگ اپوکسی روی فلز و آهن

زیر سازی اپوکسی مهمترین مرحله در فرآیند رنگ است. بعضی از فلزات با روغن هایی که حاوی مواد دفع کننده رنگ هستند،  پوشش داده شده اند که باید قبل از رنگ آمیزی به طور کامل از بین بروند.کیفیت کار مقدماتی به طور مستقیم روی عمر پایان تأثیر می گذارد.

اجرای رنگ اپوکسی فلز آهن

اجرای رنگ اپوکسی فلز آهن

چگونه فلز را برای رنگ اپوکسی آماده کنیم؟

 • شناخت نوع فلز

فلزات به دو دسته آهنی یا غیرآهنی تقسیم بندی می شوند. برای رنگ آمیزی مناسب باید ابتدا نوع فلز مشخص شود.

 • آلودگی زدایی از سطح فلز

عواملی مانند گرد و خاک، روغن و چربی و همچنین خوردگی میتوانند در سطح فلز آلودگی هایی ایجاد کنند. پیش از هر نوع رنگ آمیزی لازم ابتدا سطح مورد نظر از هر نوع آلودگی زودوده و پاک شود.

 • آستر زدن

جهت داشتن پوشش مناسب رنگ، لازم است پیش از شروع رنگ آمیزی اصلی یک لایه رنگ نازک به عنوان آستر استفاده و تا زمان خشک شدن صبر کرد و رنگ اصلی استفاده شود.

آیا فولاد در اپوکسی زنگ می زند؟

آب و رطوبت توسط اپوکسی ها دفع می شود  به همین دلیل در طول فرآیند خشک شدن رنگ، سطوح مستحکم شده و پیوند سختی ایجاد می کند. فولاد با پوشش اپوکسی پوشانده شده است تا با وارد کردن یک لایه محافظ از خوردگی، تخریب و آسیب های ناشی از ضربه جلوگیری کند.

آیا می توان اپوکسی را بر روی فلز بریزیم؟

بله؛ علاوه بر پلاستیک،چوب،سرامیک می توان از آن بر  روی فلز  نیز استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + 5 =