تولیدکننده مواد اولیه کامپوزیت و فایبرگلاس

رزین پلی استر غیر اشباع چیست

رزین پلی استر غیر اشباع
چکیده این مطلب:

یکی از انواع رزین‌هایی که در بازار آن را بیشتر به نام رزین پلی استر می‌شناسند، رزین پلی استر غیر اشباع است. استفاده از این ….

نویسنده: حیدر فیلی منتشر شده در: ۲۸ بهمن ۱۴۰۰ 353 بازدید

یکی از انواع رزین‌هایی که در بازار آن را بیشتر به نام رزین پلی استر می‌شناسند، رزین پلی استر غیر اشباع است. استفاده از این رزین بسیار ساده است و کاربردهای زیادی دارد. در بسیاری از پروژه‌هایی که به رزین پلی استر نیاز است، نمونه غیر اشباع را به کار می‌گیرند. رزین پلی استر که غیر اشباع است، دارای پایداری گرمایی و حرارتی بالایی است. این رزین خاصیت جمع شوندگی کمی دارد و مقاومت مکانیکی‌اش در برابر ترکیب متریال های متنوع عالی است. برخی از انواع رزین پلی استر که غیر اشباع است را باید بشناسید تا کاربرد آن‌ها را متوجه شوید.

انواع رزین پلی استر غیر اشباع

به‌طورکلی باید به‌خوبی بدانید که رزین پلی استر غیر اشباع انواع متفاوتی دارد. چندین مورد از مهم‌ترین رزین های پلی استر غیر اشباع عبارت است از :

رزین پلی استر غیر اشباع

رزین پلی استر غیر اشباع

پیشنهاد میشه این مطلب رو بخونی »» رزین پلی استر هوا خشک چیست

1. رزین انعطاف‌پذیر

رزین های پلی استر انعطاف‌پذیر بیشتر برای کاربردهای ساختاری به کار گرفته می‌شوند. این نمونه پلی استر ها دارای انعطاف‌پذیری زیادی هستند. استحکامشان بی‌نظیر است. این رزین به‌وسیله پلیمرازیسیون چگالشی به کار گرفته می‌شوند.

2. رزین مقاوم در برابر مواد شیمیایی

رزین پلی استر مقاوم در برابر مواد شیمیایی به‌عنوان یکی دیگر از رزین های پلی استر غیر اشباع شناخته می‌شود. به‌طورکلی باید به‌خوبی بدانید که رزین پلی استر مقاومت زیادی در برابر مواد شیمیایی دارد. شما به دلیل مقاومت بالایی که رزین پلی  استر در برابر مواد شیمیایی دارد از آن می‌توانید کاربردهای زیادی دریافت کنید.

3. رزین پلی استر تخصصی

رزین پلی استر تخصصی یکی دیگر از انواع رزین پلی استر غیر اشباع است. رزین پلی استر تخصصی کیفیت بی‌نظیری دارد. این نمونه رزین را برای کاربردهای گوناگون به کار گرفت می‌گیرند. به‌طورکلی باید به‌خوبی بدانید که بسیاری از ظروف و تجهیزات تزیینی را با استفاده از این رزین تولید می‌کنند.

پیشنهاد میشه این مطلب رو بخونی »» رزین پلی‌استر نسوز چیست و از کجا تهیه کنیم

4. رزین با کاربرد عمومی

پلی استر با کاربرد عمومی به‌عنوان یکی دیگر از رزین‌هایی شناخته می‌شود که در صنعت به‌شدت مورداستفاده قرار می‌گیرد. برای ساخت‌وساز عایق رطوبتی، تعمیرات، ساخت روکش، و غیره رزین عمومی بهترین نمونه رزین پلی استر است.

5. رزین مقاوم در برابر سایش

رزین پلی استر مقاوم در برابر سایش یکی دیگر از انواع رزین غیر اشباع به شمار می‌رود. در بسیاری از برنامه‌های کاربردی از این رزین استفاده می‌کنند. سطح سایش این رزین دچار فرسودگی نمی‌گردد و همین ویژگی آن به‌عنوان اصلی‌ترین مزیت رزین شناخته می‌شود. کاربردهای صنعتی زیادی از این رزین دریافت می‌گردد. برای تولید بسیاری از ورقه‌های الیاف شیشه‌ای این رزین را به کار می‌گیرند.

رزین پلی استر غیر اشباع چیست

رزین پلی استر غیر اشباع چیست

6. رزین مقاوم در برابر جریان الکتریکی

رزین  پلی استر مقاوم در برابر برق یکی دیگر از انواع رزین پلی استر غیر اشباع است. مقاومت الکتریکی که این رزین در برابر شرایط متفاوت دارد مزیت آن شناخته می‌شود. از این رزین به‌عنوان یک ماده پرکننده استفاده می‌کنند. مقاومت الکتریکی هر یک از انواع تجهیزات را افزایش می‌دهد. مقاومت الکتریکی در الیاف شیشه‌ای موجب شده است که کاربرد این رزین روزبه‌روز بیشتر شود.

پیشنهاد میشه این مطلب رو بخونی »» رزین پلی استر مجسمه‌ سازی

7. رزین مقاومت در برابر آتش

رزین پلی استر مقاوم در برابر آتش به‌عنوان یکی دیگر از انواع رزین های غیر اشباع شناخته می‌شود. مقاومت رزین در برابر آتش با افزودن مواد خاص افزایش پیدا می‌کند. هر یک از این افزودنی‌ها روی اسید هالوژنه نقش مهمی دارد. این رزین به‌طورمعمول در سازه‌های پرخطر، کابینت‌های بخار، تجهیزات نظامی و غیره مورداستفاده قرار می‌گیرد.

8. رزین سازگار با آب

رزین پلی استر سازگار با آب آشامیدنی به‌عنوان یکی دیگر از انواع رزین پلی استر غیر اشباع شناخته می‌شود. هر یک از انواع رزین ها مانند بسیاری از پوشش‌ها و همچنین روکش آن‌ها به‌راحتی تجزیه می‌شوند و به آب‌ها انتقال پیدا می‌کنند. این مسئله می‌تواند روی آلودگی آب آشامیدنی تأثیر زیادی بگذارد. بر همین اساس یک نمونه از رزین را تولید کرده‌اند که با آب آشامیدنی سازگاری داشته باشد. بسیاری از تجهیزاتی که بیشتر در آب آشامیدنی مورداستفاده قرار می‌گیرند را با این نمونه رزین تولید می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + یازده =