تولیدکننده مواد اولیه کامپوزیت و فایبرگلاس
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳

مت الیاف شیشه

مت الیاف شیشه
چکیده این مطلب:

مت الیاف شیشه که به آن فایبرگلاس رشته ای خرد شده یا تشک رشته ای خرد شده نیز می گویند، ماده ای غیر بافته است ….

نویسنده: حیدر فیلی منتشر شده در: ۲۳ خرداد ۱۴۰۱ 1,072 بازدید

مت الیاف شیشه که به آن فایبرگلاس رشته ای خرد شده یا تشک رشته ای خرد شده نیز می گویند، ماده ای غیر بافته است که از رشته های الیاف شیشه ای کوتاه تشکیل شده است.

مت الیاف شیشه (تشک فایبرگلاس) معروف به فایبرگلاس رشته ای خرد شده چیست؟

مت الیاف شیشه که به آن فایبرگلاس رشته ای خرد شده یا تشک رشته ای خرد شده نیز می گویند، ماده ای غیر بافته است که از رشته های الیاف شیشه ای کوتاه تشکیل شده است. اگرچه تشک فایبرگلاس به خودی خود بسیار قوی نیست، اما راهی مقرون به صرفه برای تقویت پارچه فایبر گلاس یا رونگ بافته شده با فایبر گلاس در کاربردهای مختلف است.

تشک فایبر گلاس در عرض و اندازه های مختلف موجود است، همچنین برای ضخامت و سختی ساختمان در تعمیر لمینت، ساخت و ساز و پروژه های مربوط به قالب ایده آل است.

الیاف شیشه (مت الیاف شیشه)

الیاف شیشه (مت الیاف شیشه)

مت الیاف شیشه چگونه ایجاد می شود؟

تولید فایبرگلاس رشته ای خرد شده یک فرآیند چند مرحله ای است. ابتدا، دستگاهی رشته های پیوسته فایبر گلاس را به طول های کوتاه، هر کدام 1.5 تا 3 اینچ برش می دهد. در مرحله بعد، الیاف بریده شده به طور تصادفی روی یک تسمه متحرک پراکنده می شوند و یک صفحه فیبر تصادفی با ساختار آزاد ایجاد می کنند.

برای ایجاد ساختار، یک چسب سبک وزن به ورق فایبرگلاس که بیشتر شکل گرفته است اضافه می شود . در مرحله بعد، حصیر کوتاه شده و به شکل رول در می آید. شما همچنین می توانید حصیر رشته ای خرد شده را به شکل نوار خریداری کنید.

تفاوت بین مت الیاف شیشه و پارچه چیست؟

مت الیاف شیشه یک ورق با جهت تصادفی از الیاف شیشه ای کوتاه است. اگرچه خیلی قوی نیست، اما همسانگرد است، به این معنی که در همه جهات قدرت یکسانی را نشان می دهد. برای ساخت قطعات و ایجاد اشیاء قالبی ایده آل است و همچنین برای افزایش ضخامت پارچه فایبرگلاس استفاده می شود.

پارچه فایبرگلاس یک ماده بافته شده با نخ هایی است که در زوایای 90 درجه قرار دارند. این باعث ایجاد پارچه ای می شود که ناهمسانگرد است یا فقط در دو جهت قوی است. پارچه فایبر گلاس با الگوی بافت ساده روی/زیر بافت ساده موجود است. علاوه بر این، انواع مختلفی از بافت‌های ساتن یک نخ پرکننده را در بین نخ‌های تار ترکیب می‌کنند. پارچه فایبرگلاس ساتن بافته قوی تر از پارچه ساده است و همچنین با سطوح منحنی منطبق است.

چگونه بین پارچه فایبرگلاس یا حصیر انتخاب کنیم؟

پارچه فایبرگلاس و مت الیاف شیشه  به طور قابل توجهی متفاوت هستند. پارچه فایبر گلاس دسته ای از پارچه های بافته شده است که در انواع مختلف بافت موجود است. اگر می‌خواهید لمینتی سبک (اما قوی) بسازید، پارچه فایبرگلاس بهترین گزینه است.

تشک فایبرگلاس، دارای الیافی با جهت گیری تصادفی بدون الگوهای مشخص است. این خاصیت آن را به بهترین گزینه برای ایجاد اشکال پیچیده و گوشه های محکم در هنگام استفاده با قالب تبدیل می کند. با این حال، حصیر خیلی محکم نیست، بنابراین پارچه بافته شده را انتخاب کنید یا دو محصول فایبرگلاس را با هم ترکیب کنید.

تشک رشته‌ای خرد شده ضخامت بیشتری را در مواقعی که پارامترهای ساخت به آن نیاز دارند، فراهم می‌کند و به تقویت پیوند بین لایه‌ها کمک می‌کند. در ورقه ورقه ژله ای، تشک معمولاً برای جلوگیری از پرینت استفاده می شود، که زمانی رخ می دهد که بافت فایبرگلاس از طریق رزین قابل مشاهده باشد.

چگونه از تشک فایبر گلاس رشته خرد شده استفاده  کنیم؟

با استفاده از تشک های فایبر گلاس رشته های خرد شده با جهت گیری تصادفی فیبر، پردازش این ماده تقویت کننده با استفاده از روش دستی آسان است. ابتدا ورقه های مواد را روی قالب قرار دهید. سپس، ورق ها را کاملا با رزین بمالید.

توجه داشته باشید که رزین پلی استر و وینیل به طور موثر چسبی که ورق ها را در کنار هم نگه می دارد را حل می کند. هنگامی که بایندر از بین رفت، تشک رشته خرد شده به راحتی با اکثر تنظیمات دلخواه مطابق با رزین اشباع می شود.

پس از اتمام عمل آوری رزین، محصول سخت شده با رزین را از قالب خارج کنید.

مت الیاف شیشه

مت الیاف شیشه

آیا از رزین اپوکسی یا رزین پلی استر با مت الیاف شیشه می‌شود استفاده کرد؟

رزین پلی استر و رزین وینیل استر عوامل مرطوب کننده تشک فایبرگلاس خوبی هستند. هر دو رزین حاوی استایرن هستند، ماده‌ای که در طی فرآیند لایه‌گذاری، چسب‌کننده تشک را می‌شکند و امکان اشباع خوب رزین را فراهم می‌کند. رزین اپوکسی حاوی استایرن نیست، بنابراین کمتر مناسب است. خیس کردن رشته های خرد شده با اپوکسی منجر به یک ماده سفت تر می شود و باید به سطوح صاف یا کمی خمیده محدود شود.

به دلیل ماهیت csm، ممکن است چندین لایه لازم باشد. توجه داشته باشید که برخی از انواع تشک های فایبرگلاس حاوی چسب نیستند، چنین تشک های دوخته شده با رزین اپوکسی بسیار بهتر عمل می کنند و ممکن است هم در بالا و هم در زیر خط آب استفاده شوند.

حصیر رشته‌ای خرد شده یک الیاف تقویت‌کننده غیر بافته برای تولید پلاستیک تقویت‌شده با الیاف است که از رشته های شیشه الکترونیکی 50 میلی متری برش خورده و غیر جهت دار تشکیل شده اند.

خواص این محصول:

 • ضخامت و توزیع یکنواخت الیاف
 • پلاستیسیته بالا و خواص اشباع رزین
 • خواص مکانیکی خوب
 • برش آسان
 • تشک رشته ای پیوسته

تشک ساخته شده از رشته های فایبر گلاس پیوسته، به طور تصادفی در چندین لایه جهت گیری شده است. این محصول به ویژه برای لمینت های قالب گیری فشرده و همچنین لمینت های الکتریکی و غیر الکتریکی مناسب است. همچنین برای روشهای پالتروژن، انفوزیون یا تزریق بسیار مناسب است. حاوی یک عامل اتصال نامحلول برای سازگاری پلی استر غیر اشباع، اپوکسی و پلی اورتان در سیستم های رزین پر نشده یا پر شده است.

به صورت پودر یا تشک امولسیونی موجود است.

هر دو محصول طیف گسترده ای از کنترل را در مورد سختی، سازگاری، حمل و نقل و استحکام کششی ارائه می دهند.

تشک ترکیبی فایبرگلاس – دوخته شده یک ساختار ساندویچی است که از رشته های چرخشی و غیر جهت دار ساخته شده است. هزینه ها را کاهش می دهد و برای لمینت های بزرگتر و ضخیم تر مناسب است. تشک ترکیبی فایبرگلاس – دوخته شده را می توان با کنار هم ماندن الیاف تکی برش داد.

تشک ترکیبی فایبرگلاس – سوزنی

تشک کامبی سوزنی یک ساختار ساندویچی فایبرگلاس حجم‌دار است که بدون مواد شیمیایی به هم متصل شده است. این نوع حصیر عمدتاً برای قالب‌سازی و انقباض استفاده می‌شود. بسیار چسبناک است، برای لمینیت گوشه ها و لبه ها مناسب است و برش آن آسان است.

 • مت الیاف شیشه سوزنی (Techno FabricTM FGNM)، از نمد روینگ‌های الیاف شیشه خرد شده به صورت طولی ساخته شده است. مت الیاف‌ شیشه سوزنی ، از ویژگی‌هایی چون مقاومت بالا در برابر حرارت، مقاومت بالا در برابر خوردگی، مقااومت بالا در برابر مواد شیمیایی، جذب کم آب، عایق حرارتی، عایق صوتی، عایق الکتریکی و… برخوردار است. مت الیاف شیشه سوزنی به طور گسترده‌ای در لوازم خانگی، صنعت خودرو ، عایق حرارتی پانل‌های دیواری و لوازم برقی و… کاربرد دارد.
مت الیاف شیشه ترکیبی

مت الیاف شیشه ترکیبی

ویژگی های مت الیاف شیشه

 • ساخته شده از شیشه نوع E یا C
 • مقاومت بالا در برابر خوردگی
 • مقاومت بالادر برابر حرارت
 • به راحتی برش می‌خورد.
 • جذب کم رطوبت
 • تنوع در ضخامت
 • عایق الکتریکی
 • سبک و نرم
 • عایق صدا

کاربردهای مت الیاف شیشه

 • لوازم خانگی
 • صنعت خودروسازی
 • به عنوان عایق حرارتی و الکتریکی لوازم برقی
 • به عنوان عایق صدا
 •  فیلتراسیون صنعتی

انتخاب بین پارچه فایبرگلاس و تشک رشته ای خرد شده (الیاف شیشه حصیری فایبر گلاس)

آیا پروژه ای در ذهن دارید اما نمی دانید از کجا شروع کنید؟ اجازه دهید ما به شما کمک کنیم یکی از اولین کارهایی که می خواهید انجام دهید این است که تصمیم بگیرید از چه نوع فایبرگلاس می خواهید استفاده کنید. آیا نیاز به ایجاد ضخامت سریع دارید؟ آیا نگران قدرت آن هستید؟ اجازه دهید ما چیزها را کمی تفکیک کنیم تا به شما کمک کنیم تصمیم بگیرید که آیا پارچه فایبرگلاس برای پروژه شما مناسب است یا به تشک رشته ای خرد شده نیاز دارید. به خاطر داشته باشید که در واقع می توانید از هر دو با هم برای رسیدن به نتیجه دلخواه خود استفاده کنید!

مت الیاف شیشه که به آن فایبرگلاس رشته ای خرد شده یا تشک رشته ای خرد شده نیز می گویند، ماده ای غیر بافته است که از رشته های الیاف شیشه ای کوتاه تشکیل شده است. اگرچه تشک فایبر گلاس به خودی خود بسیار قوی نیست، اما راهی مقرون به صرفه برای تقویت پارچه فایبر گلاس یا رونگ بافته شده با فایبر گلاس در کاربردهای مختلف است.

بسته بندی و نگهداری مت الیاف شیشه

برای مثال مت الیاف شیشه سوزنی E-Glass 650°c، به دور هسته‌ایی با قطر داخلی 7.6 سانتی متر پیچیده شده و با استفاده از پوششی پلاستیکی، بسته بندی می‌شود. مت الیاف شیشه سوزنی E-Glass 650°c، باید در مکانی تمیز، خشک و در بسته بندی‌ تعبیه شده توسط تولید کننده، نگهداری شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + 8 =