تولیدکننده مواد اولیه کامپوزیت و فایبرگلاس
چهارشنبه ۰۹ خرداد ۱۴۰۳

جوهر رنگ شب تاب و کاربرد آن

جوهر رنگ شب تاپ
چکیده این مطلب:

فهرست این محتوا: پنهان 1) جوهر رنگ شب تاب و کاربرد آن 2) جوهر رنگ شب تاب اپوکسی 3) خواص جوهر رنگ شب تاب 4) ….

نویسنده: حیدر فیلی منتشر شده در: ۲۹ تیر ۱۴۰۱ 1,929 بازدید

جوهر رنگ شب تاب و کاربرد آن

جوهر رنگ شب تاب به نوعی رنگ پودری گفته می شود که قابلیت جذب نور دارد و در نور کم و یا تاریکی می درخشند. این پودرها را می توان با رزین اپوکسی مخلوط کرده و در ساخت زیورآلات به کار برد. برای آشنایی بیشتر با جوهر رنگ شب تاب و کاربرد های پودر شب تاب در این مقاله همراه ما باشید.

جوهر رنگ شب تاب

جوهر رنگ شب تاب

پیشنهاد میشه این مطلب رو بخونی »» آموزش رزین اپوکسی زیورآلات گام به گام (9 مرحله)

جوهر رنگ شب تاب اپوکسی

این رنگ‌ها در مقایسه با میزان نور مرئی که دریافت می‌کند مقدار نور بیشتری را منعکس می‌کند. در حقیقت نوری که شما می‌توانید به طور طبیعی ببینید، تنها بخش کوچکی از یک طیف بزرگ رنگی از انرژی‌های پیرامون ماست.

خواص جوهر رنگ شب تاب

رنگ شب تاب ازجمله جذاب‌ترین انواع رنگ‌ها است که عمدتاً بر پایه فسفر، منگنز، سرب و … بوده و در تعداد رنگ‌های محدود وجود دارند.سازوکار رنگ شب تاب این گونه است که یک ماده خاص که به طور عام به آن فسفر گفته می‌شود پس از قرار گرفتن در مقابل نور مرئی یا غیرمرئی یا حرارت (تحریک شده) این انرژی را در خود ذخیره می‌کند و سپس آن انرژی را به صورت طیفی از امواج مرئی در طول مدت زمانی منتشر می‌کند.

موارد استفاده از جوهر رنگ شب تاب

 • کارهای هنری رزینی
 • ساخت گلدان‌های شب تاب
 • پوشش دهی بر روی دیوار و سطوح
 • نقاشی
 • قالب‌های شب تاب
 • زیورآلات شب تاب
 • صنعت چاپ
 • تزیین اتاق خواب و منزل و مغازه
 • راهرو و راه پله
 • پارکینگ و مسیرها
 • فرودگاه‌ها
 • تونل‌ها
 • جاده‌ها

در زیر نمونه هایی از رنگ شب تاب که در رزین استفاده شده است را می بینید.

جوهر رنگ شب تاب آویز

جوهر رنگ شب تاب آویز

جوهر رنگ شب تاب نمونه

جوهر رنگ شب تاب نمونه

جوهر رنگ شب تاب انگشتر

جوهر رنگ شب تاب انگشتر

کاربردهای جوهر رنگ شب تاب

رنگهای فسفرسنت بسته به رنگی که دارند از هم متمایز هستند و همین امر تاثیر بسزایی در نحوه کاربرد آن‌ها دارد. جوهر رنگ شب تاب از تطبیق‌پذیری بالایی برخوردار است و این باعث کاربردهای گسترده آن می شود.

۱–  استفاده از جوهر رنگ شب تاب بر روی صفحه‌ی ساعت مچی

حروف و زمان و عقربه‌ها در تاریکی به رنگ سبز می‌درخشند و به خوبی می‌توان ساعت را در طول مدت شب خواند.

۲- استفاده در رزین ها

یکی از نکات خوب رنگ شب تاب این است که می تواند چرخه ی جذب و ذخیره سازی و انتشار نور را تا ابد و بدون افت کیفیت انجام دهند. با اضافه کردن رنگ شب تاب به هر ماده ای می‌توان باعث درخشش و زیبایی آن در تاریکی شد. از جمله این مواد رزین های پلیمری هستند.

در گذشته به خاطر دوام پایین رنگ فسفرسنت، استفاده از آن در فضای بیرون بسیار محدود بود. اما امروزه با اضافه کردن رنگ شب تاب به انواع رزین پلیمری از جمله رزین اپوکسی این مساله حل شده و آنها به راحتی در فضای بیرون ماندگار و قابل استفاده شده‌اند. همچنین پودر رنگ فسفرسنت کاملا با رزین اپوکسی سازگار بوده و با مخلوط کردن آن دو با هم، درخشش در شب امکان پذیر می‌شود.

* رنگ فسفرسنت ماده ای است که نور مرئی و نور فرابنفش را در خود ذخیره می کند. این رنگها وقتی نور خورشید یا نور فلورسنت را جذب می کنند، در تاریکی شروع به درخشش می کنند. میزان روشنایی و مدت تابش نور رنگ شبتاب بسته به قدرت نور ذخیره شده متفاوت است.

پیشنهاد میشه این مطلب رو بخونی »» کاربرد جوهر رنگ

بهتر است چه میزان از رنگ شب‌ تاب استفاده کنیم؟

رنگ های رزینی شب تاب به دلیل درخشش زیبای آن در تاریکی مطلق علاقه مندان خاص خود را دارد.رنگ‌های شب‌تاب بسته به میزان استفاده با رزین اپوکسی میتوانند در طول روز نور را جذب کنند و در تاریکی این نور را از خود ساطع کنند.

برای نتیجه بهتر  و ایده‌آل بهتر است ابتدا مقدار کمی در حدود 30 تا 50 گرم از جوهررنگ شب تاب را با یک کیلوگرم رزین اپوکسی ترکیب کنید . در این حالت جذب نور بیشتر می‌شود.

خرید جوهر رنگ شب تاب

در شیمی افسون  انواع رنگ‌های شب تاب به صورت پودری در بسته‌بندی‌های  مختلف به فروش می‌رسند. میزان مصرف پودرهای شب تاب در رزین حدود ۱۰ تا ۲۵ درصد است که درصورتی که میزان مصرف افزایش یابد نوردهی بیشتر خواهد شد.برای خرید همکاران ما در قسمت فروش، با افتخار شما را، راهنمایی می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 9 =