تولیدکننده مواد اولیه کامپوزیت و فایبرگلاس

کمبود کلسیم در گیاهان

علائم کمبود کلسیم در گیاهان
چکیده این مطلب:

فهرست این محتوا: پنهان 1) کمبود کلسیم در گیاهان از چیست؟ 2) چرا گیاهان به کلسیم نیاز دارند؟ 3) چه چیزی باعث کمبود کلسیم می ….

نویسنده: حمید بهرام نژاد منتشر شده در: ۰۶ بهمن ۱۴۰۱ 72 بازدید

کمبود کلسیم در گیاهان از چیست؟

کربنات کلسیم یک ماده مغذی و ضروری  برای رشد برگ و ریشه گیاه است. تشخیص علائم کمبود کلسیم در گیاهان در مراحل اولیه می تواند به نجات گیاهان شما از خراب شدن کمک کند. در مورد علائم کمبود کلسیم در گیاهان، این مقاله را بخوانید.

نشانه کمبود کلسیم در گیاهان

نشانه کمبود کلسیم در گیاهان

چرا گیاهان به کلسیم نیاز دارند؟

غلظت کافی کلسیم باعث سالم ماندن برگ های پیرو کمک به رشد برگ های جوان می شود. وقتی گیاهان به اندازه کافی کلسیم نداشته باشند، می توانند در سطح زمین و زیر زمین تغییر رنگ داده و پوسیده شوند. باغبان باید یک تعادل خوب را بین عواملی مانند PH خاک و کود حاوی مواد مغذی مدیریت کند تا از کمبود کلسیم و سایر مواد مغذی جلوگیری کند.

چه چیزی باعث کمبود کلسیم می شود؟

چندین علت اصلی کمبود کلسیم در گیاهان وجود دارد که معمولاً به دلیل نوعی عدم تعادل در مواد مغذی خاک یا شکست در تعرق (فرآیندی که طی آن آب از گیاهان عبور می کند تا در نهایت در هوا تبخیر شود) ایجاد می شود. کلسیم یک کاتیون (یونی با بار مثبت) است و برای اتصال به دیواره های سلولی گیاه به فضایی نیاز دارد. هنگامی که سایر مواد مغذی این توانایی را از بین می برند، از جذب کلسیم جلوگیری می کنند.

فرآیند تعرق – تبخیر آب از برگ‌های گیاهان می‌تواند زمانی که گیاهان با شرایط اقلیمی نامطلوب مواجه می‌شوند شکسته شود و منجر به عدم تحویل کلسیم به بافت گیاه شود. کلسیم از طریق آوند چوبی گیاهان حرکت می کند، زیرا تبخیر، مواد مغذی را از طریق برگ ها به هوا در کنار آب می مکد. با اطمینان از آبیاری کافی در زیر زمین و تعادل مناسب رطوبت در سطح زمین، فرآیند تعرق می تواند از بروز کمبودها جلوگیری کند.

اگر کلسیم به سلول‌های جدید نرسد، روی نقاط رشد گیاه تأثیر می‌گذارد و منجر به علائم کمبود کلسیم مانند سوختگی نوک برگ یا پوسیدگی انتهای شکوفه‌ها می‌شود.

برای اینکه کلسیم وجود داشته باشد، باید آب در گیاه حرکت کند. اغلب به دلیل شرایط محیطی، کمبود کلسیم در گیاهان گلخانه ای رخ می دهد. به عنوان مثال، دما و نور می توانند بر مقدار آب جذب شده توسط ریشه تأثیر بگذارند. مقدار نمک حل شده در آب نیز ممکن است باعث کمبود کلسیم شود زیرا جذب آب توسط گیاه را کاهش می دهد.

 

گیاهان کربن، هیدروژن و اکسیژن را از آب، هوا و نور خورشید به دست می‌آورند تا غذای لازم برای رشد را برای فتوسنتز تهیه کنند. آنها همچنین به درشت مغذی ها (مانند کلسیم) و ریز مغذی ها نیاز دارند:

  • درشت مغذی ها

نیتروژن، فسفر، پتاسیم، گوگرد، کلسیم و منیزیم. اینها در مقادیر نسبتاً زیادی مورد نیاز گیاهان هستند.

  • ریز مغذی ها (همچنین به عنوان عناصر کمیاب یا جزئی شناخته می شوند)

مس، منگنز، روی، آهن، بور و مولیبدن. اینها در مقادیر کمتر مورد نیاز گیاهان هستند.

4 نشانه کمبود کلسیم در گیاهان

تشخیص کمبود کلسیم در گیاهان شما آسان است. مراقب این چهار علامت کلیدی کمبود کلسیم باشید:

پیچش برگها:

وقتی گیاهان فاقد کلسیم کافی باشند، رشد جدید آنها شروع به پیچ خوردن می کند.به طوری که برگ ها به سمت بالا یا پایین پیچ می خورند و لبه های برگها دچار سوختگی می شود.در این مواقع  باید در نظر بگیرید که ممکن است پیچش برگ ها به دلیل کمبود کلسیم باشد.

تغییر رنگ:

لکه‌های قهوه‌ای نوک روی حاشیه برگ می‌تواند دلیلی بر کمبود کلسیم در گیاهان باشد، همانطور که کلروز زرد رنگ در کل برگ‌ها وجود دارد. اگر این مورد را کنترل نکنید، ممکن است برگ های شما کاملاً نکروزه شوند. با این حال، دلایل زیادی برای تغییر رنگ گیاه وجود دارد، بنابراین بهتر است از طریق انجام آزمایش خاک مشخص شود گیاه شما چه چیزی کم دارد.

پوسیدگی:

در برگ ها، میوه ها و گل های جدید، پوسیدگی از هر نوع ممکن است به کمبود کلسیم اشاره کند. برای این موضوع، اگر متوجه پوسیدگی انتهای شکوفه ها در بالای زمین شدید، احتمالاً ممکن است پوسیدگی ریشه در زیر زمین نیز وجود داشته باشد.

علائم کمبود کلسیم در گیاهان

علائم کمبود کلسیم در گیاهان

رشد آهسته:

یکی دیگر از علائم کمبود کلسیم در گیاهان رشد رشد کند و آهسته است. اگر گیاهان شما زمان زیادی را برای رسیدن به بلوغ صرف می کنند، باید خاک خود را بررسی کنید تا ببینید آیا به طور کلی با کمبود کلسیم یا مواد مغذی مواجه هستید یا خیر.

7 نکته برای رفع کمبود کلسیم در گیاهان

کمبود کلسیم رشد گیاه را مختل می کند. در اینجا هفت روش برای جلوگیری و کاهش بروز مشکل وجود دارد:

1 – منابع کلسیم را اضافه کنید. منابع مختلفی وجود دارد که می توانید از آنها برای غنی سازی خاک خود با کلسیم استفاده کنید. یک کود محلول پاشی مایع با نیترات کلسیم و کلرید کلسیم را امتحان کنید، یا سعی کنید مواد آلی مانند پودر استخوان، آهک دولومیت، پوسته تخم مرغ یا گچ را اضافه کنید.

2 – هنگامی که گیاه شما دچار کمبود یک ماده غذایی می شود، می تواند یک واکنش زنجیره ای ایجاد کند و سیستم داخلی آن ممکن است برای پردازش سایر مواد مغذی نیز دچار مشکل شود. علاوه بر این، به خاطر داشته باشید که کمبود بور و کمبود منیزیم هر دو نشانه‌هایی هستند که اگر گیاهان شما از کمبود کلسیم رنج می‌برند، می‌بینید. برای سالم نگه داشتن برگ های جوان خود، مطمئن شوید که تمام مواد مغذی خود را دریافت می کنند.

3 – تجزیه و تحلیل برای مسائل تعرق.

 گیاهان برای جذب کلسیم از آوند چوبی استفاده می کنند و تعرق کم می تواند این فرآیندها را مختل کند. تعرق خود( از دست دادن طبیعی آب از طریق برگها) ممکن است در صورت کمبود کلسیم در گیاه آسیب ببیند.اگر علائم کمبود کلسیم در گیاهان را مشاهده کردید، مطمئن شوید که گیاهان شما آبیاری کافی در زیر زمین داشته باشند و همچنین به طور منظم آنها را آبیاری کنید. کلسیم از طریق تبخیر آب به داخل برگ ها می رود و آنها به رطوبت زیادی برای این تعرق نیاز دارند.

کاهش کلسیم در گیاهان

کاهش کلسیم در گیاهان

4 – تعادل با سایر مواد مغذی.

گیاهان هم به درشت مغذی ها (مانند فسفر، پتاسیم و کلسیم) و ریز مغذی ها (مانند منگنز، روی و آهن) نیاز دارند. حفظ تعادل همه اینها در خاک تضمین می کند که مقدار مناسبی از کلسیم می تواند از طریق یونیزاسیون با سایر مواد مغذی متصل شود. مراقب تعادل مواد مغذی در خاک خود باشید. به عنوان مثال، cal-mag (یا کمبود کلسیم منیزیم) می تواند گیاهان شما را حتی شدیدتر از یک کمبود تحت تأثیر قرار دهد.

5 – سطوح ph را بررسی کنید. برای اطمینان از جوانه زدن برگ های جدید با دسترسی کافی به کلسیم، PH متعادلی را هدف قرار دهید. یک حد وسط خوب بین خاک قلیایی و اسیدی تعین کنید. PH خاک باید حدود 6.5-7.5 باشد.

6 – شرایط آب و هوایی را مدیریت کنید. آب و هوا کمک زیادی به توانایی گیاه برای دسترسی به کلسیم می کند. رطوبت یا گرمای بیش از حد زیاد می تواند بر روند تعرق تأثیر بگذارد که باعث کاهش سطح کلسیم در گیاهان شما می شود.مطمئن شوید که گیاهان شما ،برای رشد چه در فضای باز و چه در فضای اتاق فقط با سطوح رطوبت و دماهای متوسط ​​روبرو هستند.

7 – خاک را آزمایش کنید. از یک آزمایش خاک حرفه ای برای تشخیص هر گونه کمبود در خاک خود استفاده کنید. با بررسی اینکه چه چیزی ساختار محیط رشد شما را تشکیل می دهد، می توانید تشخیص دهید که مشکلات گیاهان شما از کمبود کلسیم است یا خیر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − 9 =