تولیدکننده مواد اولیه کامپوزیت و فایبرگلاس
سه شنبه ۰۸ اسفند ۱۴۰۲

الیاف کربن طبیعی و الیاف کربن مصنوعی + نمونه

الیاف کربن طبیعی
چکیده این مطلب:

فهرست این محتوا: پنهان 1) آیا الیاف کربن طبیعی است یا مصنوعی ؟ 2) تاریخچه الیاف کربن 3) الیاف کربن طبیعی چیست؟ 3.1) الیاف گیاهی ….

نویسنده: حیدر فیلی منتشر شده در: ۲۱ تیر ۱۴۰۱ 806 بازدید

آیا الیاف کربن طبیعی است یا مصنوعی ؟

تاریخچه الیاف کربن

الیاف کربن طبیعی و الیاف کربن مصنوعی  اولین بار توسط توماس ادیسون در دهه ۱۸۸۰ ثبت اختراع شد و تولید تجاری الیاف کربن امروزی نیز در کشور ژاپن از سال ۱۹۷۰ آغاز گردید. بعد از سال ۱۹۸۰ نیز تولید تجاری این الیاف در حجم انبوه در آمریکا و کشورهای اروپایی باعث کاهش قیمت الیاف کربن و افزایش فروش الیاف کربن شد.

الیاف کربن طبیعی

الیاف کربن طبیعی

الیاف کربن طبیعی چیست؟

الیافی هستند که از طبیعت و بدون نیاز به تغییر در ماهیت یا شکل آن به دست می‌آیند. منشأ تولید الیاف طبیعی، طبیعت است و هیچ گونه مواد شیمیایی و مصنوعی در تولید آن‌ها نقش ندارند. این الیاف در مقایسه با الیاف مصنوعی دارای مقاومت و استحکام کمتری هستند؛ اما از طرفی استفاده از الیاف طبیعی مخصوصا در تولید پارچه‌های لباس مانع ایجاد حساسیت می‌شود. و به سه دسته اصلی تقسیم‌بندی می‌شوند:

  • الیاف گیاهی
  • الیاف حیوانی
  • الیاف معدنی

پیشنهاد میشه این مطلب رو بخونی »» خواص الیاف کربن چیست؟

الیاف گیاهی

منشأ تولید الیاف گیاهی، گیاهان هستند. این مواد عمدتا از جنس سلولز هستند و مهم‌ترین ویژگی آن‌ها حفظ خواص و شکل ظاهری است. بنابراین بدون هیچ گونه تغییر به الیاف مورد نیاز تبدیل می‌شوند. این مواد از قدیمی ترین و مهم ترین الیاف مورد استفاده در صنعت نساجی هستند.

الیاف حیوانی

منشأ این الیاف حیوانی،  از پوشش بدن حیوانات است. برای تولید این الیاف بیشتر از موی شتر، اسب، خرگوش، بز و پیله ابریشم استفاده می‌شود.

الیاف معدنی

الیاف معدنی با الیاف مورد استفاده در صنایع نساجی متفاوت هستند.

الیاف کربن طبیعی 2

الیاف کربن طبیعی 2

الیاف کربن مصنوعی چیست؟

به گروهی از الیاف گفته می‌ شود که توسط روش‌ های خاص تولید شده و به‌ طورمعمول در طبیعت وجود ندارند؛ ولی ممکن است ریشه طبیعی داشته باشند. الیاف مصنوعی به دو دسته زیر قابل‌ تقسیم است:

الیاف کربن مصنوعی پارچه

الیاف کربن مصنوعی پارچه

الیاف سینتتیک

الیافی که منشأ آن‌ها نفت است و با استفاده از فناوری‌ های خاص تولید می‌ شوند. مانند «نایلون، داکرون، ارلون، ساران یا به‌ طورکلی پلی آمیدها، پلی‌استرها، پلی اورتان‌ ها، پلی اکریلونیتریل، پلی وینیل کلراید و غیره .

الیاف بازیافته

الیافی که مواد اولیه‌ شان در طبیعت بوده و با تکنولوژی‌ های خاص تبدیل به الیاف می‌شوند. این مواد می توانند در حالت؛ «ویسکوز، استات و تری استات» نیز باشند.

الیاف کربن مصنوعی موبایل

الیاف کربن مصنوعی موبایل

پیشنهاد میشه این مطلب رو بخونی »»  چسب الیاف کربن چیست + نحوه استفاده

الیاف فیبر کربن از رشته های نازک متشکل از اتم های کربن ساخته شده است، تا ماده ای فوق العاده با دوام و سبک ایجاد شودـ الیاف کربن دارای مزایای مختلفی است که عبارت اند از :

  • استحکام کششی بالا
  • نسبت وزن به قدرت کم
  • تحمل دمای بالا
  • انبساط حرارتی کم
  • مقاومت شیمیایی بالا

الیاف کربن از اتم های کربن تشکیل شده است که به یکدیگر پیوند می خورند تا یک زنجیره طولانی تشکیل دهند. الیاف بسیار سفت، محکم و سبک هستند و در بسیاری از فرآیندها برای ایجاد مصالح ساختمانی عالی استفاده می شوند. مواد الیاف کربن در انواع بلوک‌های ساختمانی خام، از جمله نخ‌ها، یک طرفه، بافته‌ها، قیطان‌ها و چندین مورد دیگر وجود دارد که به نوبه خود برای ایجاد قطعات کامپوزیتی فیبر کربن استفاده می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + چهارده =