تولیدکننده مواد اولیه کامپوزیت و فایبرگلاس

آشنایی با انواع رزین اپوکسی

انواع رزین اپوکسی
چکیده این مطلب:

شما باید به خوبی بدانید که رزین های زیادی در صنعت وجود دارد که رزین اپوکسی یکی از بهترین رزین ها با کارایی منحصر به ….

نویسنده: حیدر فیلی منتشر شده در: ۰۷ شهریور ۱۴۰۱ 437 بازدید

شما باید به خوبی بدانید که رزین های زیادی در صنعت وجود دارد که رزین اپوکسی یکی از بهترین رزین ها با کارایی منحصر به فرد می باشد. در بین انواع رزین اپوکسی شما می توانید یکی از انواع آنها را برای صنایع متفاوت به کار بگیرید. اپوکسی به طور معمول در برابر مواد شیمیایی مقاومت زیادی از خود نشان می ‌دهد. به دلیل چسبندگی بالایی که این رزین ها دارند از آنها به عنوان رزین های منحصر به فرد برای صنایع برق و الکترونیک، صنایع دفاعی، صنایع دریایی، صنایع خودروسازی و غیره استفاده می کنند.

امروزه از رزین های اپوکسی استفاده زیادی می‌ شود. رزین های اپوکسی از واکنش بیس فنل و اپی کلروهیدرین به دست می‌ آیند. به طور معمول رزین های اپوکسی را با رنگ زرد کهربایی و قهوه ای می شناسد. رزین های اپوکسی مانند وینیل استر ها دارای ساختمان بلندی از مولکول ها هستند که از گروه‌ های متنوعی تشکیل شده اند. شما باید به خوبی بدانید که رزین های اپوکسی انواع متفاوتی دارند و هر یک از انواع آنها دارای خواص منحصر به فردی هستند. پیش از خرید رزین اپوکسی در ادامه با انواع رزین اپوکسی بیشتر آشنا شوید تا بتوانید بهترین نوع رزین اپوکسی را برای کار و محصول خود انتخاب کنید.

انواع رزین اپوکسی

انواع رزین اپوکسی

معرفی انواع رزین اپوکسی

کاربرد اصلی رزین اپوکسی را در صنایع رنگ و رزین می توانیم به دو بخش مهم تقسیم کنیم. یکی از کاربردهای رزین به عنوان رزین تشکیل دهنده فیلم می باشد و کاربرد دیگر به عنوان یک پلی الکل شناخته می شود. رزین های اپوکسی که تشکیل دهنده فیلم هستند دسته بندی های متفاوتی دارند و این رزین ها را اپوکسی استر یا اپوکسی آلکید می نامند. هر دوی آنها را در سیستم هوا کوره ای و خشک به کار می برند. از آنجایی که فیلم به دست آمده از رزین های اپوکسی تا حدودی شکننده می باشد از آنها به عنوان رزین های کراس- لینک استفاده می ‌کنند.

انواع رزین اپوکسی که کارایی زیادی در صنعت دارند عبارت هستند از :

رزین های اپوکسی آمینو

رزین های اپوکسی آمینو از اصلاح رزین اپوکسی با رزین اوره تولید شده اند. مقاومت شیمیایی این نمونه رزین ها نسبت به دیگر رزین ها تا حدودی کمتر است. اما باید بدانید که رنگ این رزین روشن تر می باشد. درجه حرارت پخت این رزین کمتر است و مقاومت زنگ زدگی آن به نسبت به بسیاری از دیگر رزین های مربوط به صنایع متنوع بالاتر می باشد. درجه حرارت پخت کمتر و همچنین رنگ روشن تر این رزین از جمله ویژگی ها و مشخصات مهم آن به شمار می رود. همین دو ویژگی رزین موجب شده است که از آن در صنایع متنوع استفاده کنند.

پیشنهاد میشه این مطلب رو بخونی »» حلال رزین اپوکسی

رزین های اپوکسی- فنلینک

رزین های اپوکسی فنیلینک از جمله رزین های مقاوم به شمار می‌ رود که در برابر حلال ها و مواد شیمیایی مقاومت زیادی دارد. شما باید به خوبی بدانید که از این نمونه رزین ها برای پوشش داخلی چاه های حفاری نفتی و لوله های استیل استفاده می کنند. از آنجایی که مقاومت الکتریکی عالی و بی نظیری از این رزین ها دریافت می ‌شود از آنها برای پوشش سیستم الکترونیکی و ساخت بسیاری از سفارشات ارتش که باید مقاومت شیمیایی داشته باشند استفاده می نمایند.

از آنجایی که این نمونه رزین ارزان تر از دیگر رزین ها می باشد به نسبت به بسیاری از رزین های دیگر پر فروش‌تر است. مقاومت شیمیایی این رزین رو به افزایش می باشد و همین ویژگی آن موجب شده که بسیاری از افراد در صنایع متنوع از آن استفاده کنند. به طور کلی شما باید به خوبی بدانید که مقاومت الکتریکی، مقاومت شیمیایی و همچنین مقاومت در برابر حلال این رزین بسیار بالا است. این ویژگی ها موجب شده که بسیاری از افراد در صنایع متنوع رزین اپوکسی فنلینک را در بین انواع رزین اپوکسی مورد استفاده قرار دهند.

شما می توانید حجم زیادی از این رزین را با قیمت مناسب خریداری کنید و در صنایع متفاوت به کار بگیرید.

هنر با انواع رزین اپوکسی

هنر با انواع رزین اپوکسی

پیشنهاد میشه این مطلب رو بخونی »» رزین اپوکسی پلی آمین

کاربرد انواع رزین اپوکسی

با توجه به انواع رزین اپوکسی هر رزین اپوکسی کاربردهای متفاوتی دارد. ابزارسازی، روکش دهی، پوشش سطوح و غیره از جمله مهم‌ ترین کاربردهای رزین اپوکسی است. به طور کلی شما باید به خوبی بدانید که به دلیل مقاومت شیمیایی بالای رزین اپوکسی از این نمونه رزین در صنایع متفاوت استفاده می‌ کنند. هر صنعتی که جهت پوشش دهی محصولات خود می‌ خواهد بهترین رزین را به کار بگیرد رزین اپوکسی را مورد استفاده قرار می دهد.

یکی از رایج ترین موارد استفاده از رزین اپوکسی برای مقاصد چسبی است. این به این دلیل است که ویژگی های قوی اپوکسی امکان چسب های ساختاری و مهندسی را فراهم می کند. معمولا از رزین اپوکسی در ساخت وسایل نقلیه، اسنوبرد، هواپیما و دوچرخه استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − 9 =