تولیدکننده مواد اولیه کامپوزیت و فایبرگلاس
شنبه ۰۲ تیر ۱۴۰۳

تفاوت کربنات کلسیم با آهک

تفاوت کربنات کلسیم با آهک
چکیده این مطلب:

کربنات کلسیم یا آهک یکی نیستند و تفاوت هایی با هم دارند. در این مقاله از شیمی افسون به بررسی تفاوت کربنات کلسیم و نحوه ….

نویسنده: حیدر فیلی منتشر شده در: ۲۰ دی ۱۴۰۱ 1,803 بازدید

تفاوت کربنات کلسیم با آهک چیست؟

کربنات کلسیم با آهک هیدراته متفاوت است. اصطلاح آهک کشاورزی یا “آگلیم” معمولاً به سنگ آهک خرد شده اشاره دارد. سنگ آهک (کربنات کلسیم) با آهک هیدراته (هیدروکسید کلسیم) یکسان نیست.

پیش از آنکه به تفاوت کربنات کلسیم با آهک بپردازیم بهتر است با تعاریف هر یک از آنها آشنا شویم و ببینیم که کربنات کلسیم و آهک هر یک چگونه ساخته می شوند.

کربنات کلسیم چیست

کربنات کلسیم یکی از پرطرفدارترین مواد شیمیایی معدنی با فرمول شیمیایی caco3 است.این ماده در پوسته زمین یافت می شود. همچنین به اشکال مختلفی مانند سنگ مرمر، سنگ آهک و غیره یافت می شود، اگرچه در اشکال مختلف موجود است، اما از نظر شیمیایی مشابه هستند و فقط از نظر فیزیکی متفاوت هستند.(به آنها کلسیت نیز گفته می شود.)

تفاوت کربنات کلسیم با آهک

تفاوت کربنات کلسیم با آهک

خواص کربنات کلسیم (caco3)

  • کربنات کلسیم به عنوان پودر کرکی شناخته می شود.
  • هنگامی که تا 1200k گرم شود، تجزیه می شود و دی اکسید کربن تشکیل می دهد.
  • هنگامی که با اسید رقیق واکنش می دهد، دی اکسید کربن را به عنوان یک محصول جانبی تولید می کند.
  • کربنات کلسیم در دمای 1200 کلسیم تجزیه می شود و اکسید کلسیم و دی اکسید کربن تشکیل می دهد.
  • کربنات کلسیم توسط دی اکسید کربن در هنگام واکنش با اسیدهای رقیق تشکیل می شود.
  • وزن مولکولی کربنات کلسیم (caco3) 100.0869 گرم در مول است.

از کلسیم کربنات،در بخش دارویی به منظور آنتی اسید یا یک مکمل کلسیم استفاده می شود. و همچنین  به عنوان پرکننده در مواد آرایشی نیز استفاده می شود.

فرمول کربنات کلسیم و کاربردهایش

کربنات کلسیم یک ترکیب شیمیایی با فرمول شیمیایی caco3 است. ماده ای پودر مانند سفید و نامحلول است که به طور طبیعی در مواد معدنی، سنگ مرمر، گچ، سنگ آهک، صدف، کلسیت، مروارید و سایر ترکیبات مرتبط وجود دارد.کربنات کلسیم عمدتاً در صنایع کاغذسازی و خمیر کاغذ استفاده می شود. همچنین می توان از آن به عنوان رنگدانه و فیلتر استفاده کرد و تولید رنگدانه سفیدتر و باکیفیت تری را نسبت به سایر مواد معدنی ممکن می سازد.

کربنات کلسیم در صنعت ساختمان سازی به عنوان پرکننده در بتن استفاده می شود و ظاهر و دوام آن را افزایش می‌ دهد.  کاربرد دیگر کربنات کلسیم در کودهای شیمیایی در تامین کلسیم گیاهان و تثبیت ph خاک می باشد. همچنین می تواند به عنوان یک مکمل برای محصولات غذایی انسان و دام و به عنوان مکمل ویتامینی باشد.

سنگ آهک چیست

سنگ آهک از دسته کربنات کلسیم است، یک سنگ رسوبی است که از مواد معدنی کلسیت یا آراگونیت ساخته شده است. همچنین بخش بزرگی از سنگ آهک از بقایای اسکلتی موجودات دریایی ساخته شده است. سنگ آهک در کاغذ و پلاستیک، پوشش ها و رنگ ها استفاده می شود. همچنین در سیمان استفاده می‌شود، و به آهک زنده (اکسید کلسیم) و آهک خشک شده (هیدروکسید کلسیم) تبدیل می شود.

پودر کربنات کلسیم

پودر کربنات کلسیم – تفاوت کربنات کلسیم با آهک

هر چقدر خلوص کلسیم در آهک بیشتر شود،متقابلا کیفیت بهتری به شما خواهد داد. اگر آهک شامل حداقل 90 درصد کلسیم باشد، به آن آهک چرب یا پرمایه و اگر درصد آن کمتر از 75 باشد، به آن آهک کم مایه می گویند.

این ماده سفید رنگ و سنگی، به دلیل دارا بودن ناخالصی برای خالص شدن باید حرارت ببیند.آهک با درجه سختی 3 اای 4،از نظر ساختاری، از کریستال های بی رنگ تولید می شود.

اشکال مختلف آهک در کاربردهای زیست محیطی، متالورژی، ساختمانی و شیمیایی/صنعتی و موارد دیگر استفاده می شود. کاربردی ترین استفاده از آهک در بخش زیست محیطی مانند آب آشامیدنی، فاضلاب و مواد زائد جامد است.
با این حال، بزرگترین استفاده  از آهک، تولید فولاد است، جایی که از آن برای حذف ناخالصی ها استفاده می شود. در ساخت و ساز، استفاده غالب از آهک در تثبیت خاک برای جاده ها، سدهای خاکی، فرودگاه ها و  ساختمان ها است.

آهک را می توان با افزودنی های خاصی برای تولید فلزات دیگر ترکیب کرد و همچنین یک عنصر کلیدی در ملات و گچ به صورت دوغاب آهک است. آهک به عنوان یک افزودنی در آسفالت، انسجام آن را بهبود می بخشد. کاربردهای شیمیایی و صنعتی دیگری از آهک ، مانند تولید مواد شیمیایی و تولید کربنات کلسیم رسوبی وجود دارد.

تفاوت کربنات کلسیم با آهک چیست؟

تفاوت اصلی کربنات کلسیم با آهک این است که کربنات کلسیم یک سنگ معدنی است در صورتی که آهک یک ماده کاملا شیمیایی است که اصلا به صورت سنگ معدنی در طبیعت یافت نمی شود. آهک با انجام فرایند های بخصوصی تولید می شود. اما کربنات کلسیم شامل مجموعه‌ای از سنگ های حاوی کلسیم مانند خود سنگ آهک است که یون منفی کربنات و یون مثبت کلسیم در آن ها وجود دارد. البته  سنگ آهک نیز خودش زیر مجموعه‌ی کربنات کلسیم است. بنابراین کربنات کلسیم با آهک متفاوت است.

آهک چگونه از کربنات کلسیم ساخته می شود؟

هنگامی که سنگ آهک / گچ (کربنات کلسیم) در کوره سوزانده می شود به آهک زنده (اکسید کلسیم) تبدیل می شود و دی اکسید کربن آزاد می کند. برای تولید آهک هیدراته (هیدروکسید کلسیم) می توان به آهک زنده/آهک سوخته آب اضافه کرد.

تفاوت کربنات کلسیم با آهک چیست

تفاوت کربنات کلسیم با آهک چیست

کربنات کلسیم،همانطور  که از نامش پیداست ، از یون های کربنات و کلسیم با فرمول CaCO3 تولید شده است. در صورتی که در تولید آهک خالص ، یون کربنات با فرمول CO3 قطعاً از ترکیب این ماده حذف می‌شود. به همین دلیل  سنگ آهک  را باید از طریق یک فرایند تصفیه، خالص کرد. مهم ترین  عامل  در این فرایند،حرارت دادن است.

حرارتی بیش از هزار درجه سانتیگراد، می تواند پیوند بین اجزاء تشکیل دهنده این ماده را سست کند. در نتیجه ی این فرایند، آهک خالص با فرمول اکسید کلسیم یا CaO  تولید می شود که با کربنات کلسیم کاملا متفاوت است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کربنات کلسیم با آهک با شیمی افسون تماس بگیرید.

تفاوت بین آهک و گچ چیست؟

حال که با تفاوت کربنات کلسیم با آهک آشنا شدید در پایان به این سوال پاسخ می دهیم که آهک با گچ چه تفاوتی دارند؟ آهک یک کربنات، اکسید یا هیدروکسید کلسیم است. سنگ گچ یک سولفات کلسیم است. آهک دارای خواص قلیایی است. گچ یک نمک خنثی در آب است (نه قلیایی و نه اسیدی). آهک با خنثی کردن یون های هیدروژن pH خاک را افزایش می دهد. گچ خاک های اسیدی را خنثی نمی کند و به طور موثر pH را افزایش نمی دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + 3 =