تولیدکننده مواد اولیه کامپوزیت و فایبرگلاس
چهارشنبه ۰۹ خرداد ۱۴۰۳

عوارض اروزیل

عوارض اروزیل
چکیده این مطلب:

از عوارض اروزیل میتوان به بیماری های تنفسی، ریوی، کلیوی و قلبی عروقی اشاره کرد که در این مقاله توضیح خواهیم داد و همچنین برای ….

نویسنده: حیدر فیلی منتشر شده در: ۲۵ خرداد ۱۴۰۱ 1,062 بازدید

از عوارض اروزیل میتوان به بیماری های تنفسی، ریوی، کلیوی و قلبی عروقی اشاره کرد که در این مقاله توضیح خواهیم داد و همچنین برای جلوگیری از ابتلا به این عوارض راه کاری هایی اشاره می شود با ما همراه باشید.

عوارض اروزیل

تنفس ذرات سیلیس کریستالی بسیار کوچک (قابل‌تنفس)، باعث بیماری‌های متعددی ازجمله سیلیکوزیس، یک بیماری لاعلاج ریوی می‌شود که منجر به ناتوانی و مرگ می‌شود. سیلیس کریستالی قابل‌تنفس همچنین باعث سرطان ریه، بیماری مزمن انسدادی ریه (copd) و بیماری کلیوی می‌شود. قرار گرفتن در معرض سیلیس کریستالی قابل‌تنفس با ایجاد اختلالات خود ایمنی و اختلالات قلبی عروقی مرتبط است. این بیماری‌های شغلی اختلالاتی هستند که زندگی را تغییر می‌دهند و سالانه هزاران کارگر را در سراسر جهان تحت تأثیر قرار می‌دهند.

عوارض اروزیل

عوارض اروزیل

سیلیکوزیس از عوارض اروزیل

تنفس گردوغبار سیلیس کریستالی می‌تواند باعث سیلیکوزیس شود که در موارد شدید می‌تواند ناتوان‌کننده یا حتی کشنده باشد. هنگامی که گردوغبار سیلیس وارد ریه ها می‌شود، باعث تشکیل بافت اسکار می‌شود که جذب اکسیژن را برای ریه ها دشوار می‌کند. هیچ درمانی برای سیلیکوزیس وجود ندارد.

سیلیکوزیس معمولاً پس از 15 تا 20 سال مواجهه شغلی با سیلیس کریستالی قابل‌تنفس رخ می‌دهد. علائم ممکن است آشکار باشد یا نباشد، بنابراین، کارگران باید برای تعیین اینکه آیا آسیب ریه وجود دارد یا خیر، عکس رادیوگرافی قفسه سینه انجام دهند. با پیشرفت بیماری، کارگر ممکن است هنگام ورزش دچار تنگی نفس شود. در مراحل بعدی، کارگر ممکن است دچار خستگی، تنگی نفس شدید، درد قفسه سینه یا نارسایی تنفسی شود.

ازآنجایی‌که سیلیکوزیس بر سیستم ایمنی بدن تأثیر می‌گذارد، قرار گرفتن در معرض سیلیس خطر ابتلا به عفونت‌های ریوی مانند سل را افزایش می‌دهد. علاوه بر این، سیگار باعث آسیب ریه می‌شود و به آسیب ناشی از تنفس غبار سیلیس می افزاید.عوارض اروزیل

در موارد نادر، افرادی که در معرض غلظت‌های بسیار بالایی از سیلیس کریستالی قابل‌تنفس قرار می‌گیرند، می‌توانند علائم سیلیکوزیس معمولی و همچنین تب و کاهش وزن را در عرض چند هفته به‌جای چند سال ایجاد کنند. در این موارد، ارزیابی پزشکی باید در اسرع وقت انجام شود.

پیشنهاد میشه این مطلب رو بخونی »» کاربرد اروزیل در داروسازی

سرطان ریه به عنوان عوارض اروزیل

قرار گرفتن در معرض سیلیس کریستالی قابل‌تنفس خطر ابتلا به سرطان ریه را افزایش می‌دهد. سرطان ریه بیماری است که در آن سلول های غیر طبیعی به طور غیرقابل کنترلی به تومور تبدیل می‌شوند و در عملکرد ریه اختلال ایجاد می‌کنند. سلول‌های سرطانی غیرطبیعی نیز می‌توانند حرکت کنند (متاستاز) و باعث آسیب به سایر قسمت‌های بدن شوند. اکثر موارد قابل درمان نیستند.

بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD) به عنوان عوارض اروزیل

قرار گرفتن در معرض سیلیس کریستالی قابل‌تنفس خطر ابتلا به سایر بیماری‌های ریوی را افزایش می‌دهد، در درجه اول بیماری سینه که شامل آمفیزم و برونشیت مزمن است. علامت اصلی COPD تنگی نفس است که به دلیل مشکل در تنفس هوا در ریه ها است. copd معمولا برگشت‌پذیر نیست و ممکن است در طول زمان بدتر شود.

بیماری کلیوی به عنوان عوارض اروزیل

مطالعات روی کارگرانی که در معرض سیلیس کریستالی قابل‌تنفس قرارگرفته‌اند نشان داده است که این کارگران در معرض خطر ابتلا به بیماری کلیوی هستند. برای مثال، نارسایی کلیه در میان کارگرانی که در معرض سیلیس زیاد قرار دارند، مشاهده‌شده است، مانند بلاسترهای ساینده که همچنین از سیلیکوزیس رنج می‌برند.

عوارض سیلیکا فوم |عوارض اروزیل

عوارض سیلیکا فوم |عوارض اروزیل

4 نکته که باید درباره‌ی سیلیس بدانید.

در حال حاضر تمامی شرکت های ساختمانی باید مقررات جدید مربوط به گردوغبار سیلیس کریستالی در کارگاه های ساختمانی را رعایت کنند؛ اما گردوغبار سیلیس چیست؟ در اینجا 5 چیز وجود دارد که باید بدانید:

سیلیس همه جا هست!

اکسیژن و سیلیکون دو عنصر رایج در هسته زمین هستند. آن‌ها برای ایجاد کوارتز و سایر اشکال سیلیس کریستالی ترکیب می‌شوند. سیلیس در چندین صنعت کاربردهای مهمی دارد. برای جلوگیری از کیک شدن غذاهای پودری و کدر یا کف شدن نوشیدنی‌ها استفاده می‌شود. سیلیس همچنین در نانوایی، تولید دارو و سایر کاربردها استفاده می‌شود. در حالی که گردوغبار سیلیس می‌تواند مفید باشد، وقتی ذرات ریز در هوا منتقل می‌شوند، می‌توانند استنشاق شوند و به غشاهای مخاطی و ریه ها کشیده شوند.

بسیاری از مصالح ساختمانی حاوی سیلیس هستند.

سیلیس کریستالی جزء بسیاری از مصالح ساختمانی ازجمله سنگ، بتن، سیمان، دیوار خشک، سرامیک و آجر است. زمانی که برش، سنگ‌زنی، حفاری، سند بلاست یا سایر فعالیت‌های معمول ساختمانی مربوط به این محصولات، گردوغبار سیلیس کریستالی قابل‌تنفس ایجاد می‌کند، مشکل‌ساز می‌شود. اپراتور آسیاب، مته، اره یا ابزار دیگر و همچنین همکاران و اطرافیان در شعاع وسیعی از کار در حال انجام، در معرض ذرات خواهند بود.

سیلیس باعث بیماری ریوی می‌شود!

گردوغبار سیلیس کریستالی تقریبا میکروسکوپی ساینده است و می‌تواند پوشش مجاری بینی و تنفسی را خراش دهد و پاره کند. این باعث ایجاد بافت اسکار می‌شود و ظرفیت ریه ها برای جمع‌آوری اکسیژن را کاهش می‌دهد. در موارد شدید ممکن است منجر به سیلیکوزیس شود که یک بیماری غیر قابل درمان و گاهی کشنده است. ضایعات روی ریه ها که گردوغبار ایجاد می‌کند نیز افراد مبتلا را مستعد ابتلا به سل، بیماری کلیوی و سرطان ریه می‌کند. سیگار کشیدن خطر را تشدید می‌کند.

تجهیزات می‌توانند قرار گرفتن در معرض سلیس را کاهش دهند.

ماسک‌های تنفسی، برش مرطوب و ابزارهای مجهز به سیستم‌های حذف خلاء می‌توانند گردوغبار سیلیس کریستالی را از رسیدن به حد مجاز جلوگیری کنند. حذف خلاء موثرترین روش برای کنترل گردوغبار سیلیس ایجادشده توسط ابزارهای برقی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + شانزده =