تولیدکننده مواد اولیه کامپوزیت و فایبرگلاس
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳

علت ترک خوردن رزین اپوکسی

ترک خوردن رزین اپوکسی
چکیده این مطلب:

فهرست این محتوا: پنهان 1) چرا رزین اپوکسی ترک می‌خورد؟ 2) آیا رزین اپوکسی به‌راحتی می‌شکند؟ 2.1) چرا رزین اپوکسی من ترک خورد؟ 3) چرا ….

نویسنده: حیدر فیلی منتشر شده در: ۲۵ فروردین ۱۴۰۱ 994 بازدید

چرا رزین اپوکسی ترک می‌خورد؟

در جواب این سوال که چگونه از ترک خوردن رزین اپوکسی جلوگیری کنیم باید بدانیم که واکنش شیمیایی بین رزین و هاردنر به‌عنوان پخت اپوکسی باعث تولید گرما می‌شود. ایجاد انبوه گرما درنتیجه می‌تواند باعث ترک خوردن رزین اپوکسی پخت شده به دلیل اختلاف دما بین بالا و پایین ظرف شود. این تجمع گرمای کنترل نشده گرمازا کنترل نشده نامیده می‌شود.

حفاری سوراخ در کاشت رزین بدون ایجاد ترک امکان‌پذیر است. نوار را درجایی که دوست دارید سوراخ‌ها باشد قرار دهید. این کار باعث می‌شود که در هنگام سوراخ کردن سوراخ‌ها، کاشت رزین شما ترک نخورد. یک مته دستی برای این پروژه بهترین کارایی را خواهد داشت. برای کاشت‌های کوچک تا متوسط، خوب است چند سوراخ بزرگ‌تر از یک اینچ دریل کنید. برای کاشته‌ای بزرگ‌تر، 16 اینچ و بالاتر، چند سوراخ با قطر حداقل یک اینچ دریل کنید.

ترک خوردن رزین اپوکسی

ترک خوردن رزین اپوکسی

آیا رزین اپوکسی به‌راحتی می‌شکند؟

اپوکسی در برابر سایش، ترک‌خوردگی، پوسته‌شدن، خوردگی و آسیب ناشی از تخریب شیمیایی و محیطی بسیار مقاوم است. هرگونه آلودگی روی زیر لایه، کشش سطحی را مختل کرده و باعث جدا شدن یا گودال شدن اپوکسی می‌شود.

خرید رزین اپوکسی باکیفیت و شفاف

چرا رزین اپوکسی من ترک خورد؟

دقیقاً چه چیزی باعث ترک خوردن اپوکسی می‌شود؟ شایع‌ترین دلیل این است که اپوکسی در حین پخت بیش‌ازحد داغ شده و باعث می‌شود که سریع‌تر و ناهموارتر خشک شود. تغییرات و تفاوت دما در طول ریزش باعث انبساط و انقباض می‌شود که به‌نوبه خود باعث ترک خوردن نواحی از قبل درمان شده می‌شود. ترک خوردن رزین اپوکسی زمانی اتفاق می‌افتد که رزین خیلی داغ شده و به‌سرعت سرد می‌شود.

پیشنهاد میشه این مطلب رو بخونی »» رزین اپوکسی ژله ای

چرا رزین داغ می‌شود؟

رزین‌های دوجزئی شامل یک قسمت a (رزین) و قسمت b (سخت‌کننده) هست. هنگامی‌که مایعات را ترکیب می‌کنید، مخلوط رزین گرم می‌شود و به یک جرم جامد تبدیل می‌شود. درحالی‌که کمی گرما استاندارد است، گرمای بیش‌ازحد می‌تواند باعث ترک خوردن رزین شود.

چگونه ترک‌خوردگی رزین را رفع کنیم؟

مرحله 1: صبر کنید تا رزین خشک شود و کاملاً خنک شود.

مرحله 2: رزین را تا سطح ترک سنباده بزنید.

مرحله 3: سپس می‌توانید آن را با رزین رومیزی بپوشانید یا رزین را جلا دهید.

همچنین می‌توانید ناحیه آسیب را بریده و دوباره آن را با رزین پرکنید، اما یک خط درز خواهید دید.

اگر ترک‌های رزین را تعمیر نکنید چه؟

اگر فقط یک یا دو ترک وجود دارد و ظاهر آن برایتان مهم نیست، می‌توانید ترک خوردن رزین اپوکسی را همان‌طور که هست رها کنید. اکثر مردم متوجه نمی‌شوند.

اگر ترک‌های زیادی وجود دارد، یا اگر نگران هستید که یکپارچگی ساختاری قطعه به خطر بیفتد، کار را رها کرده و از نو شروع کنید. شما نمی‌خواهید کسی ازآنچه شما با رزین ساخته‌اید استفاده کند، فقط بعداً قطعه از کار می‌افتد.

پیشنهاد میشه این مطلب رو بخونی »» رزین اپوکسی پایه آب

چگونه می‌توانید از ترک خوردن رزین جلوگیری کنید؟

علت ترک خوردن رزین اپوکسی

علت ترک خوردن رزین اپوکسی

کنترل ترک خوردن رزین اپوکسی به معنای کنترل گرمای واکنش رزین است. برای انجام این کار، سه نکته وجود دارد که باید به آن‌ها توجه کنید:

  1. مقدار زیادی رزین و هاردنر را به‌یک‌باره مخلوط نکنید.

کیت‌های رزین حداکثر مقدار اختلاط رادارند. این حداکثر مقدار رزین و هاردنر است که باید در یک فنجان باهم مخلوط‌کنید. بیش از این مخلوط‌کنید و رزین بیش‌ازحد گرم می‌شود و این امر باعث ترک خوردن رزین اپوکسی می‌شود.

  1. خیلی غلیظ نریزید.

هرچه لایه‌های رزین ضخیم‌تر بریزید، گرمای بیشتری در جرم رزین ایجاد می‌شود. اگر نیاز به ریختن در لایه‌های ضخیم دارید، از رزینی که برای این منظور طراحی‌شده است استفاده کنید. رزین اپوکسی ریختن عمیق رزین به‌آرامی بهبود می‌یابد و اجازه می‌دهد حرارت به‌تدریج ایجاد شود. می‌توانید آن را به ضخامت دو اینچ به‌طور هم‌زمان بریزید؛ که آن را برای میزهای رودخانه اپوکسی و وزن کاغذهای گل یادبود ایدئال می‌کند

  1. رزین را خنک‌کنید.

درحالی‌که گفتن این موضوع کمی عجیب به نظر می‌رسد، رزین خنک‌کننده ممکن است در مرحله پخت ضروری باشد. می‌توانید این کار را با بالا بردن سطح قالب و اجازه دادن به هوای خنک در زیر آن انجام دهید. همچنین می‌توانید دمای اتاق خود را کاهش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + 2 =