تولیدکننده مواد اولیه کامپوزیت و فایبرگلاس
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳

رزین اپوکسی پلی آمین چیست؟

رزین اپوکسی پلی آمین چیست
چکیده این مطلب:

رزین اپوکسی پلی آمین پلیمری است که از رزین پلی آمید به عنوان عامل پخت استفاده می کند. پلی آمید موجود در اپوکسی اساساً یک ….

نویسنده: حیدر فیلی منتشر شده در: ۱۳ مرداد ۱۴۰۱ 1,105 بازدید

رزین اپوکسی پلی آمین پلیمری است که از رزین پلی آمید به عنوان عامل پخت استفاده می کند. پلی آمید موجود در اپوکسی اساساً یک ترکیب آلی بسیار شبیه به آمونیاک است، اما یکی از اتم های هیدروژن آن با اتم دیگری جایگزین شده است. رزین اپوکسی پلی آمین معمولاً به عنوان پوشش یا چسب استفاده می شود. استفاده از رزین اپوکسی پلی آمین در کاربردهای مسکونی، تجاری، سازمانی، صنعتی، حمل‌ونقل و دریایی رایج است.

عوامل پخت با رزین های اپوکسی پلی آمین واکنش می‌دهند و شبکه‌ای متقابل را تشکیل می‌دهند که رزین اپوکسی را به یک پوشش اپوکسی کامل تبدیل می‌کند. انتخاب یک نوع اپوکسی نسبت به نوع دیگر می‌تواند واقعاً برای افراد بی‌احتیاط دشوار باشد.

اپوکسی های پخت شده با پلی آمین معمولاً برای بهبود سختی فیلم، مقاومت در برابر سایش و مقاومت شیمیایی استفاده می‌شوند. انواع مختلفی از دسته‌های آمین مانند آمین‌های آلیفاتیک، آمین‌های سیکلوآلیفاتیک، آمین‌های آروماتیک، کتامین و فنالکامین ها وجود دارد. این انواع مختلف آمین‌ها طیف گسترده‌ای از ویژگی‌های مقاوم در برابر مواد شیمیایی را برای پوشش‌های اپوکسی ارائه می‌دهند. اپوکسی های پخت شده با پلی آمین مقاومت بهتری در برابر خوردگی ناشی از میکروبیولوژی‌ای ایجاد می‌کنند.

رزین اپوکسی پلی آمین چیست

رزین اپوکسی پلی آمین چیست

رنگ‌های اپوکسی به دلیل خواص مطلوب از قبیل چسبندگی، مقاومت به خوردگی و … در بسیاری از زمینه‌ها مانند صنعتی، دریایی و … کاربرد دارد. این رنگ‌ها دوجزئی بوده و از رزین و هاردنر ساخته‌شده‌اند. هاردنرها به‌عنوان عامل پخت (سخت‌کننده) دارای انواع متفاوتی هستند. پلی آمیدها و پلی آمین‌ها دودسته مهم از این هاردنرها هستند که هرکدام از این دو نوع سخت‌کننده خواص منحصربه‌فردی را به محصول اپوکسی نهایی می‌دهد، به دلیل اینکه ساختار شیمیایی پلی آمید و پلی‌آمین باهم متفاوت است.

در اینجا به بررسی تفاوت اپوکسی پلی آمین و پلی آمید پرداخته می‌شود. رنگ اپوکسی چسبندگی عالی به فلز و دیگر سطوح دارد.

پیشنهاد میشه این مطلب رو بخونی »» رزین اپوکسی ژله ای چیست

اگر برای کیفیت و زیبایی محصولات خود به دنبال خرید رزین اپوکسی مرغوب هستید، ما به شما رزین‌های شرکت شیمی افسون را پیشنهاد می‌دهیم که با تضمین و قیمتی بسیار مناسب مورد استقبال همه قرار گرفته است.

ویژگی‌های رزین اپوکسی پلی آمین:

 • مقاومت شیمایی بسیار بالا (رزین های پلی آمین برخلاف رزین های پلی آمید در برابر نور، گرما، رطوبت و تغییرات جوی دارای مقاومت بهتری هستند)
 • مقاومت در برابر تغییر رنگ
 • مقاومت مکانیکی بسیار بالا رزین های پلی آمین گرچه ازنظر مقاومت مکانیکی نسبت به رزین های پلی آمید ضعیف‌تر عمل می‌کنند اما با این وضعیت دارای مقاومت مکانیکی (فیزیکی) بسیار خوبی است.
 • مقاومت شیمیایی خوب در برابر اسیدها
 • رسانای جریان برق نیستند ولی می‌توان آن‌ها را رسانا کرد.
 • به علت مقاومت شیمیایی بالای آن‌ها به‌راحتی تمیز می‌شوند و جرم نمی‌گیرند.
 • رزین های اپوکسی پلی آمین آتش نمی‌گیرند ولی از آتش‌سوزی هم جلوگیری نمی‌کنند.
 • هنگام پخت رزین های اپوکسی دمای آن‌ها تا 80 درجه سانتی‌گراد خواهد رفت (درصورتی‌که دمای آن‌ها بیشتر شود رزین شما می‌سوزد).
 • قابلیت پولیش‌کاری دارد.
کاربرد رزین اپوکسی پلی آمین

کاربرد رزین اپوکسی پلی آمین

معایب رزین اپوکسی پلی امین:

 • اگر در مجاورت نور خورشید قرار گیرد تغییر رنگ می‌دهد.
 • ضد خش نیست.
 • ضدآب نیست.

تفاوت پلی آمید و پلی آمین

پلی آمین‌ها ترکیبات آلی هستند که در ساختار آن‌ها گروه آمونیوم NH2 وجود دارد. پلی آمین‌ها دارای مقاومت شیمیایی بهتری هستند و دارای گروه‌های بسیار واکنش‌پذیر می‌باشند. به همین دلیل حتی در دماهای پائین نیز پخت (cure) شده و دوام و ماندگاری آن‌ها بالاست. چون مقاومت در برابر اشعه uv آن‌ها کم است از آن‌ها در محیط‌های مسقف و به‌دوراز تابش مستقیم نور آفتاب باید استفاده شوند. حفاظت خوب از سازه‌های فلزی در مقابل اسیدها، بازها و حلال‌ها باعث شده تا از آن برای سطوح خارجی مخازن، خطوط لوله و … به‌کاربرده شود. چنانچه بخواهیم از آن در محیط‌های خارجی استفاده شود باید توسط رنگ‌های پلی یورتان باز پوشانی شوند.

پیشنهاد میشه این مطلب رو بخونی »» آشنایی با انواع رزین اپوکسی

شرایط محیطی

محیطی که برای آن از رزین اپوکسی پلی آمین استفاده می‌کنید، باید شرایط خاصی داشته باشد. بهترین درجه حرارتی که می‌توانیم برای این محیط قرار دهیم، باید بین ۱۰ تا ۴۰ درجه سانتی‌گراد باشد. نکته‌ای که باید در خصوص استفاده از پوشش اپوکسی پلی آمین در نظر داشته باشید، این است که برای به دست آوردن کیفیت بالاتر و بیشتر این رنگ، حتی‌الامکان رنگ‌آمیزی را در محیط‌های سرپوشیده انجام دهید.

دمای محیطی که از آن برای رنگ‌آمیزی اپوکسی پلی آمین استفاده می‌شود، باید از حداقل ۳ درجه سانتی‌گراد بالاتر باشد. تا از تشکیل شبنم و قطرات آب بر روی سطح پیشگیری شود.

خرید رزین اپوکسی پلی آمین

خرید رزین اپوکسی پلی آمین

ساختار شیمیایی رزین اپوکسی پلی آمین به‌گونه‌ای است که اجازه می‌دهد تا بسارهای مختلف و متنوعی با خواص گوناگون تولیدشده و در هر محیطی استفاده شود. این پوشش‌های اپوکسی در برابر گرما و مواد شیمیایی بسیار مقاومت بالایی دارند. از سوی دیگر خواص عالی مکانیکی نیز داشته و مقاومت الکتریکی فوق‌العاده بالایی هم دارند.

می‌توانید به‌راحتی از رزین اپوکسی پلی آمین در قالب‌های صنعتی، مصارف خانگی و دریایی، هنر، زیست‌شناسی، سامانه‌های الکترونیک و الکتریکی، قالب‌های کامپوزیت، رنگ‌ها و پوشش‌های سطح، چسب‌ها و … استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 3 =