تولیدکننده مواد اولیه کامپوزیت و فایبرگلاس
شنبه ۰۲ تیر ۱۴۰۳

هاردنر اپوکسی پلی آمین چیست

هاردنر اپوکسی پلی آمین
چکیده این مطلب:

فهرست این محتوا: پنهان 1) هاردنر اپوکسی پلی آمین چیست؟ 2) هاردنر اپوکسی پلی آمین (Polyamine Hardeners) 3) کاربرد هاردنر پلی آمین 4) موارد ایمنی ….

نویسنده: حیدر فیلی منتشر شده در: ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ 1,082 بازدید

هاردنر اپوکسی پلی آمین چیست؟

هاردنر اپوکسی پلی آمین برای پخت رزین های اپوکسی در دمای اتاق استفاده می شود. اپوکسی ها معمولاً به عنوان یک سیستم دو بسته فروخته می شوند – قسمت A (رزین اپوکسی) و قسمت B (هاردنر ). انواع مختلفی از سخت‌کننده‌ها وجود دارد و سخت‌کننده‌های مبتنی بر پلی‌آمین یک نوع رایج هستند.

هاردنر اپوکسی پلی آمین

هاردنر اپوکسی پلی آمین

هاردنر اپوکسی پلی آمین (Polyamine Hardeners)

یکی از متداول‌ترین انواع هاردنرهای رزین اپوکسی است که در ساختار شیمیایی آن بیش از دو گروه آمین (NH2) وجود دارد.

هاردنرهای اپوکسی پلی آمین،برای پخت رزین های اپوکسی در دمای اتاق استفاده می شود. اپوکسی ها معمولاً به عنوان یک سیستم دو بسته فروخته می شوند – قسمت a (رزین اپوکسی) و قسمت b (هاردنر ). انواع مختلفی از هاردنرها وجود دارد و هاردنرهای مبتنی بر پلی‌آمین نوع رایجی هستند. این هاردنر ها از یک مولکول آلی حاوی دو یا چند گروه آمین تشکیل شده اند. انواع دیگر هاردنرها عبارتند از: هاردنر های پلی آمیدی و هاردنرهای انیدریدی، اگرچه این انواع فقط با گرما واکنش نشان می دهند.

رزین اپوکسی و هاردنر هر دو به صورت مایع عرضه می شوند. هنگامی که رزین اپوکسی و هاردنر اپوکسی پلی آمین در دمای اتاق مخلوط می شوند، واکنش داده و پیوندهای عرضی بین این دو ماده شیمیایی ایجاد می شود. هنگامی که برخی از اتصالات عرضی تشکیل می شوند، سیستم یک ژل را تشکیل می دهد که به آن “ژله‌ای” می‌گویند. هنگامی که بیشتر پیوندهای عرضی تشکیل شده اند، سیستم یک جامد را تشکیل می دهد و گفته می شود که “درمان” می شود.

کاربرد هاردنر پلی آمین

هاردنر اپوکسی پلی آمین مورد استفاده در صنعت کامپوزیت معمولاً از بیش از یک ترکیب پلی‌آمین و سایر مواد افزودنی تشکیل می‌شوند تا خواص مورد نیاز را ایجاد کنند.

– یکی دیگر از کاربرد های هاردنر رزین اپوکسی پلی آمین، کسب و کارهای حوزه ساختمان است. به طور مثال، تهیه و اجرای انواع کفپوش های صنعتی، اجرای پوشش های محافظ برای سطوح فلزی نظیر مخازن، نمونه هایی از کاربرد هاردنر اپوکسی پلی آمین و رزین ها هستند.

مهم ترین ویژگی های هاردنر اپوکسی پلی آمین شامل انعطاف پذیری، مقاومت بالا در برابر خوردگی و اثرات مواد شیمیایی می باشد.

اپوکسی پلی امین - هاردنر اپوکسی پلی امین

اپوکسی پلی امین – هاردنر اپوکسی پلی امین

موارد ایمنی مربوط به هاردنر پلی آمین

هاردنر اپوکسی پلی آمین مایعات خورنده و برخی از آنها نسبتاً سمی هستند. آنها می توانند باعث تحریک و سوختگی شیمیایی پوست و چشم شوند. اگر هاردنر های پلی آمینی با پوست تماس پیدا کنند، ممکن است حساسیت ایجاد شود. که می تواند پس از قرار گرفتن در معرض کوتاه مدت یا طولانی مدت رخ دهد. هنگامی که فرد حساس شد، هر گونه قرار گرفتن در معرض آینده منجر به پاسخ آلرژیک می شود. اثرات آن شامل درماتیت پوست و قرمزی و تحریک پوست و چشم، حتی با حداقل قرار گرفتن در معرض!

  • حفاظت تنفسی: تهویه کافی باید فراهم شود. اگر بالاتر از استاندارد نوردهی است، از تجهیزات حفاظتی تنفسی تایید شده استفاده کنید. اگر گرد و غبار در حین برش یا ماشینکاری / سنگ زنی / سنباده زنی محصول پخته شده ایجاد شد، از ماسک گرد و غبار یکبار مصرف  استفاده کنید. هنگام استفاده از سیستم رزین (از جمله هاردنر) با الیاف، از ماسک ترکیبی با فیلتر بخار و ذرات گرد و غبار استفاده کنید.
  • محافظت از چشم: از عینک پاشش شیمیایی تایید شده استفاده کنید.
  • لباس های محافظ: از دستکش های مقاوم در برابر مواد شیمیایی استفاده کنید. کرم های مانع را روی پوست بدون پوشش بمالید. شلوار تمام قد و پیراهن های آستین بلند و چکمه های ایمنی بپوشید. یک پیش بند با روکش پلاستیکی بپوشید.

بازار هاردنر اپوکسی پلی آمین

شما می‌توانید بهترین و مرغوب ترین انواع هاردنرها را با قیمتی بسیار مناسب در سایت شیمی افسون مشاهده و خریداری کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص محصولات و اطلاع از قیمت این محصول می توانید با تیم فروش و کارشناسان مجموعه تماس حاصل فرمائید.

قیمت هاردنر پلی آمین و هاردنر پلی آمید

بهتر است انتخاب هاردنر مناسب رزین اپوکسی،  با توجه به نوع کاربری رزین و ویژگی‌های مورد نیاز  شما باشد نه بر اساس قیمت هاردنر!

با توجه به بررسی های به عمل آمده، قیمت هاردنر پلی آمین از هاردنر پلی آمید بالاتر است، اما اختلاف قیمت بین آن‌ها چندان زیاد نیست.

شرایط نگهداری هاردنر اپوکسی پلی آمین

هاردنر باید در دمای اتاق و به دور از رطوبت و در مخزن اصلی با درب بسته نگهداری شود. تحت این شرایط عمر نگهداری این ماده حداقل دو سال از تاریخ تولید می باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × چهار =