تولیدکننده مواد اولیه کامپوزیت و فایبرگلاس
چهارشنبه ۰۹ اسفند ۱۴۰۲

آموزش کار با رزین پلی استر

کار با رزین پلی استر
چکیده این مطلب:

یکی از مهم‌ترین نکاتی که شما زمان کار با رزین پلی استر باید به آن دقت داشته باشید، محیط کار تمیز است. به‌طورکلی شما اگر ….

نویسنده: حیدر فیلی منتشر شده در: ۲۶ بهمن ۱۴۰۰ 944 بازدید

یکی از مهم‌ترین نکاتی که شما زمان کار با رزین پلی استر باید به آن دقت داشته باشید، محیط کار تمیز است. به‌طورکلی شما اگر می‌خواهید از رزین پلی استر برای کاربردهای متفاوت استفاده کنید، باید به‌خوبی نحوه کار با آن را بررسی نمایید. درصورتی‌که نحوه کار با انواع رزین پلی استر را بدانید می‌توانید کاربردهای زیادی از این محصول دریافت نمایید. برخی از مهم‌ترین مراحلی که در مورد نحوه کار با انواع رزین پلی استر اهمیت دارد را در ادامه معرفی می‌کنیم تا اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب نمایید.

نکاتی در مورد کار با رزین پلی استر

دستورالعمل‌های مربوط به کار با رزین پلی استر را اگر بدانید به‌خوبی متوجه می‌شوید که باید چگونه از این رزین استفاده کنید. پس‌ازاینکه یک محیط کار تمیز را برای کار کردن با انواع رزین پلی استر انتخاب کردید باید تمامی آلودگی‌ها و گردوغبار را پاک نمایید. اینکه بدانید هیچ نوع آلودگی نباید وارد رزین پلی استر شود اهمیت زیادی دارد.  سطح زیرین لایه‌ای که می‌خواهید روی آن رزین به کار ببرید را به‌خوبی سنباده بزنید و با استفاده از استون سطح کار را تمیز کنید.

در این صورت سطح کار بسیار تمیز می‌شود و هیچ نوع چربی روی آن قرار نمی‌گیرد. پس‌ازآن ماده آزادکننده یعنی هاردنر را با رزین ترکیب کنید و هم بزنید. اینکه قادر باشید به‌راحتی هر یک از پروژه‌ها را با رزین آماده‌سازید اهمیت زیادی دارد. درصورتی‌که با یک سطح متخلخل و جاذب کار می‌کنید نیاز است که ابتدا لایه موم را بزنید. در این مرحله می‌توانید رزین پلی استر را روکار بریزید.

افرادی که مبتدی هستند باید ازنظر کمیت دقت زیادی به مقدار رزین داشته باشند. ابتدا بهتر است که قسمت‌های کوچک‌تر را رزین بزنید. در مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه می‌توانید از مخلوط استفاده نمایید.

کار با رزین پلی استر

کار با رزین پلی استر

پس‌ازآن رزین پلی استر سفت خواهد شد. میزان دقیق استفاده از رزین پلی استر به پروژه‌تان بستگی دارد. دو ترکیب را به‌درستی وزن می‌کنید و مقدار سختی آن‌ها را طبق رزین پلی استر محاسبه نمایید. هر دو را باید با یکدیگر مخلوط‌ کنید. دقت داشته باشید که نیاز است لبه‌های کار را با استفاده از رزین به‌خوبی پوشش دهید. اطمینان پیدا کردن از مخلوط شدن ترکیب، دو سه بار باید آن را هم بزنید.

بعد از هم زدن می‌توانید از رزین استفاده کنید. اینکه شما می‌خواهید چه مقدار برای یک پروژه از رزین استفاده کنید، بسیار مهم است. زمان ساخت قالب با استفاده از رزین پلی استر باید قالب‌های باکیفیتی را به کار بگیرید.

پیشنهاد میشه این مطلب رو بخونی »» آموزش قالب گیری با رزین پلی استر

سرعت پخت رزین زمان کار با رزین پلی استر

ترکیب شدن رزین و هاردنر یک واکنش شیمیایی به شمار می‌رود که هردوی آن‌ها را از حالت مایع به حالت جامع تبدیل خواهد کرد. کل این زمان که واکنش شیمیایی شکل می‌گیرد را زمان پخت می‌نامند. وضعیت جامد شدن این دو مایع را باید بر اساس استانداردهای مشخص‌شده بررسی کنید. زمان قابل‌اعمال به مدت‌زمانی می‌گویند که مخلوط هاردنر و رزین استحکامشان افزایش پیدا می‌کند.

این مخلوط باید قابلیت اعمال در محل کار را داشته باشد. تمامی فرآیند اعمال باید در بازه زمانی مشخص انجام گردد تا در انتها پیوند پلیمری قوی شکل بگیرد.

کار با رزین پلی استر

در مرحله پخت اولیه باید رزین پلی استر و هاردنر با یکدیگر ترکیب گردند. حالت چسبندگی به دست می‌آورند و به‌راحتی شکل می‌گیرند. درصورتی‌که نیاز به اعمال لایه دوم باشد باید یک‌بار دیگر ترکیب انجام گردد. پخت نهایی به این صورت است که رزین به‌صورت جامد درمی‌آید و قابلیت انعطاف‌پذیری زیادی دارد. در این مرحله سطح کار به‌گونه‌ای می‌شود که به‌راحتی هیچ شی درون آن فرو نمی‌رود.

بعد از هفت روز مقاومت نهایی رزین به ۹۵ درصد می‌رسد. ۵ درصد باقی‌مانده پس از هفت روز تکمیل می‌شود. شما اگر هر یک از مراحل کار با رزین پلی استر را با دقت انجام دهید، مقاومت لازم را از رزین برای کاربردهای متنوع به دست می‌آورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 2 =