تولیدکننده مواد اولیه کامپوزیت و فایبرگلاس
شنبه ۰۲ تیر ۱۴۰۳

رزین پلی‌استر نسوز چیست و از کجا تهیه کنیم

رزین پلی‌استر نسوز
چکیده این مطلب:

رزین پلی‌استر را با عناوین مختلف می‏توان شناسایی کرد. از نمونه محصولات رزین ها می‏توان به رزین پلی‌استر نسوز اشاره کرد. از نام رزین پلی‌استر ….

نویسنده: حیدر فیلی منتشر شده در: ۲۵ اسفند ۱۴۰۰ 1,157 بازدید

رزین پلی‌استر را با عناوین مختلف می‏توان شناسایی کرد. از نمونه محصولات رزین ها می‏توان به رزین پلی‌استر نسوز اشاره کرد. از نام رزین پلی‌استر نسوز می‌توان حدس ویژگی‌های این رزین ها را زد. این محصولات نسوز هستند و در مقابل آتش مقاوم می‌باشند. در ادامه مطلب به کاربرد و نحوه خرید رزین پلی‌استر نسوز می‌پردازیم.

آیا رزین آتش می‌گیرد؟

رزین پلی استر نقطه اشتعال پایینی دارد و می‌تواند نسبتاً به‌آسانی آتش بگیرد. رزین اپوکسی نیز می‌تواند آتش بگیرد، اما برای این کار به دمای بالاتری نیاز است.

رزین اپوکسی گاهی اوقات هنگام پخت «دود می‌کند». این به این دلیل است که دو قسمت رزین به شیوه‌ای گرمازا واکنش نشان می‌دهند (گرما را آزاد می‌کنند) و وقتی مقدار زیادی از هر قسمت موجود باشد، می‌تواند گرمای زیادی آزاد کند. بااین‌حال، دود کردن رزین اپوکسی باعث آتش گرفتن رزین نمی‌شود.

رزین پلی‌استر نسوز

رزین پلی‌استر نسوز

ازنظر تئوری این امکان وجود دارد که شما آن‌قدر اپوکسی استفاده کنید که چوبی که می‌چسبانید آتش بگیرد، اما ما نمی‌توانیم این اتفاق را در عمل ببینیم، عمدتاً به این دلیل که اپوکسی ارزان نیست – شما به مقدار زیادی اپوکسی نیاز دارید.

پیشنهاد میشه این مطلب رو بخونی »» آشنایی با انواع رزین پلی استر

پخت رزین در همان مکان برای رسیدن به دمای خود اشتعال چوب!

دمای اشتعال خودکار رزین اپوکسی پخت بیشتر از دمای چوب است. از طرف دیگر، رزین پلی‌استر دارای نقطه اشتعال فقط 35 درجه سانتی‌گراد یا 86 درجه فارنهایت است.

این بسیار بیشتر از اپوکسی قابل اشتعال است و به این معنی است که در یک روز گرم – نقطه اشتعال به‌راحتی به دست می‌آید و هر جرقه یا شعله‌ای می‌تواند باعث آتش‌سوزی رزین پلی‌استر شود. این بدان معنی است که هنگام کار با رزین‌های پلی استر باید احتیاط‌های خاصی را رعایت کنید.

همیشه باید از محافظ تنفسی مناسب استفاده کنید تا از استنشاق بخارات (که تا حدودی سمی و همچنین قابل اشتعال هستند) جلوگیری شود و باید از اسپری مایع (آب) برای خنک کردن ظروف با رزین استفاده کنید.

این احتمال ایجاد فشار بخار در ظروف را کاهش می‌دهد و امیدواریم از هر نوع خود اشتعال یا انفجار جلوگیری کند. همان‌طور که می‌دانید بهتر است، رزین پلی‌استر در اطراف چیزی با شعله باز یا هر نوع تجهیزات الکتریکی که ممکن است جرقه بزند هرگز کار نکنید.

پیشنهاد میشه این مطلب رو بخونی »» کاربرد رزین پلی‌استر

کاربرد رزین پلی‌استر نسوز

ازجمله رزین پلی‌استرهایی که به‌وفور در بازار یافت می‌شود و در تولیدی‌های مختلف مورد تولید قرار می‌گیرد پلی استر های از جنس نسوز هستند. این پلی استر ها به دلیل ویژگی نسوزی که دارند کاربردهای فراوانی هم پیدا می‌کنند و ازجمله مصارف آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کوره‌های آجرپزی
 • نانوایی‌ها
 • قنادی‌ها
 • کارخانه‌های ذوب‌آهن
کاربرد رزین پلی‌استر نسوز

کاربرد رزین پلی‌استر نسوز

ویژگی رزین پلی‌استر نسوز

رزین پلی‌استر نسوز به‌صورت کاملاً مصنوعی و شیمیایی و طی فرآیندهای ذوب ریسی پدید می‌آید و مورداستفاده قرار می‌گیرد. ویژگی‌هایی که برای رزین پلی‌استر نسوز می‌توان بیان کرد تماماً در مورد پلی استر های دیگر صدق می‌کند. ازجمله ویژگی‌هایی که می‌توان برای رزین پلی‌استرهای نسوز بیان کرد به شرح زیر است:

پیشنهاد میشه این مطلب رو بخونی »» رزین پلی استر چوب

ویژگی‌های رزین پلی‌استر نسوز

 • ویکسوزیته مناسبی دارد.
 • مقاومت حرارتی آن بسیار بالا است.
 • عدد اسیدی آن مشخص است.
 • خلوص مناسبی دارد.
 • قدرت مکانیکی آن در درجه اعلا هست.
 • ظرفیت تشعشع آن بسیار عالی است.
 • در برابر عبور گاز بسیار ظرفیت بالایی دارد.
 • استحکام خمشی آن در مقایسه با نمونه‌های مشابه بسیار مناسب است.
 • وزن آن بسیار مناسب و مشخص است.
 • استحکام کششی فوق‌العاده بالایی دارد.
 • جذب رطوبت آن کم است.
 • در برابر عوامل محیطی، شیمیایی و فیزیکی بسیار پایدار است.

برای استفاده و به‌کارگیری از رزین‌های نسوز پلی استر در نظر گرفتن برخی فاکتورها اهمیت زیادی دارد. نکات ایمنی و موارد استاندارد معمولاً از طریق شرکت تولیدکننده پلی استر به‌صورت بروشور یا درج بر روی بسته‌بندی برای مصرف‌کنندگان و اطلاع عمومی درج می‌شود. به‌عنوان‌مثال درجه حرارت مناسب و ایده آل برای کار با این محصولات حداقل 20 درجه سانتی‌گراد است. پلی‌استرهای نسوز بعد از بستن، کاملاً سفت می‌شوند و قابلیت سوهان زدن رادارند. همچنین این محصولات در مقابل نور به‌هیچ‌عنوان تغییر رنگ نمی‌دهند و در برابر تابش نور آفتاب مقاومت بالایی دارند.

رزین پلی‌استر نسوز و نحوه تهیه آن:

با توجه به این ویژگی‌ها می‌توان گفت که قابلیت کاربردی انواع رزین پلی‌استر در صنایع مختلف تولید بسیار زیاد بوده و کلیه خریداران برای افزایش مقاومت محصولات تولیدی خود می‌توانند از آن‌ها بهره ببرند. درنهایت باید خاطرنشان کرد که برای خریدوفروش رزین پلی‌استر باقیمت کارخانه تولیدی، ارتباط با شرکت‌های پخش و نمایندگان توزیع بهترین راهکار ممکن در بازار رقابتی داخلی خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 17 =